Hun er nemlig podcastvært for Heartbeats, hvor hun udkommer med podcasten "Hvad skal der ske med os", hvor også Sebastian Søndergaard og Simon Akselsen er medværter.
Hun har ligeledes slået sine folder hos DR på forskellige P3-programmer såsom "De 17%" og "Festen og gæsten".
– Jeg glæder mig så meget til hele eventyret - til at teste mine egne grænser, udforske følelser og at tage det hele med hjem, hvor jeg forhåbentlig har et helt særligt menneske at dele oplevelsen med. Jeg tror, det bliver virkelig sjovt og romantisk, siger Sofie i en pressemeddelelse fra TV 2.
Det søger hun
Annonse
Ifølge TV 2 søger Sofie Sytnik Jørgensen, der har været single i lidt over et halvt år, en mand, som hun kan reflektere med, tale om følelser med og ikke mindst grine med.
Om Sofie
– Har en hund, der hedder Lulu
– Elsker alt med have, natur og dyr
– Skal i gang med at uddanne sig i Social Intervention på RUC
– Elsker at lave mad og bage
– har gået til drømmetydning
– Ser sin familie mindst én gang om ugen
– Kæmpe læsehest
– Stor fan af Stig Rossen
Hun er opvokset i Hornbæk med sine forældre og søster, hvor hun har nydt godt af familiens store naturhave, hvor der voksede masser af frugt og grønt.
Passionen for det, der spirer, har hun taget med sig ind i voksenlivet. Hun har nemlig et kolonihavehus, der ligger tæt på København, hvor hun holder til meget af sommeren.
Du kan allerede nu tilmelde dig "Bachelorette", hvis du er single og vil gribe chancen for at finde kærligheden i programmet. Ansøg lige her.