-
Krystaller: Sådan kan du bruge de helende energier i din hverdag
-
Mia kan tale med dyr og beroliger kæledyrsejere: ”Dyr frygter ikke døden”
-
Sådan fungerer 'face reading': Det siger dit ansigt om din personlighed
-
Jeg er bange for at vælge forkert i min karriere
-
Styrk forbindelsen til din skytsengel – sådan beder du om tegn
-
10 kendte ærkeengle – søg hjælp til kærlighed, angst, sorg og helbredelse
-
Bemærker du et dyr igen og igen, er det måske et tegn: ”De vil fortælle dig noget”
-
Her er de syv indre energier, der former vores valg – hvilken er du?
'Løvens hule'-kendis dropper Facebook: Her er årsagen
Nu åbner iværksætter Louise Herping op for, hvorfor hun har valgt at lukke sin Facebookprofil.
Iværksætteren Louise Herping var på skærmen i sidste sæson af det populære DR1-program 'Løvens hule', hvor hun var én af de fem investorer.
LÆS OGSÅ: Løvindes gode investering: Ingen troede på det
Da HER&NU/Realityportalen mødte løvinden på Smukfest, faldt snakken blandt andet på, at hun har valgt at lukke sin Facebookprofil ned. Her satte hun ord på, hvorfor hun har taget den beslutning.
LÆS OGSÅ: Janni Ree færdig med plastik: Alt skal væk
- Jeg gider ikke, at folk er så aggressive, og de der trolls på Facebook. Jeg gider det ikke, sagde Louise Herping til HER&NU/Realityportalen.
Har fravalgt TikTok
Facebook er dog ikke det eneste sociale medie, hvor Louise Herping har valgt ikke at have en profil.
- Jeg gider heller ikke på TikTok. Jeg synes, at mange på TikTok er lige så åndssvage som boomer-generationen. Jeg holder mig til LinkedIn og Instagram. Der synes jeg, at folk er mere ordentlige, sagde løvinden.
LÆS OGSÅ: TV 2-deltager tager stort skridt med kæresten
Louise Herping kan ikke forestille sig, at hun vil åbne sin Facebookprofil op i fremtiden.
- Det er også fint nok, for så bruger jeg mindre tid på det. Det er også meget oppe i tiden at være offline og mindre skærm. Så jeg prøver at lade være, sagde hun.
LÆS OGSÅ: Flytter til Østrig: Fortsætter Lene Beier på skærmen?
Louise Herping kunne ikke fortælle, om hun igen skal indtage én af de fem stole som investor, men hun lagde ikke skjul på sin begejstring for programmet.
- Jeg har været seer i alle årene. Så hvis der kommer en sæson mere, så vil jeg glæde mig som seer til at se det igen, fortalte hun.