Thomas Evers Poulsen og Camilla Ottesen til "Vild med dans"
Foto: Henrik R. Petersen
Thomas Evers smider "Vild med dans"-bombe
Den professionelle danser havde en overraskende melding på den røde løber til gårsdagens premiere på "Begyndelser".
Man kan ikke sige "Vild med dans" uden også at sige Thomas Evers Poulsen.
LÆS OGSÅ: Peter Ingemann: Det kan jeg ikke finde ud af
Artiklen fortsætter under videoen:
Den professionelle danser har medvirket i alle sæsoner af dansekonkurrencen pånær én – nemlig sæson otte.
Til premieren på "Begyndelser" kom han derfor med en meget overraskende udmelding, da han blev spurgt ind til, hvad tiden skal gå med efter "Vild med dans"-programmet officielt er slut.
– Jeg havde heldigvis selv besluttet, inden vi fik at vide, at det var den sidste sæson, at det skulle være min sidste sæson. Så derfor har der bare været en ro, og jeg kunne bedre være i vores sæson, sagde Evers til HER&NU, som ankom til premieren med Camilla Ottesen.
I samme ombæring delte han årsagen.
– Det var for at komme godt videre og prøve noget andet, og så må vi se, hvad det bliver. Om der kommer noget. Det var helt sikkert for mig, at det ville være et farvel til programmet, og Camilla var også den rigtige afslutning for mig, tilføjede han.
Thomas Evers Poulsen lever stadig af at danse, omend det ikke er på skærmen længere.
– Det er først i den her uge, jeg landede – jeg har lige været en uge i Spanien for at undervise. Det er først nu, man begynder at mærke, man skal noget andet, siger han om tiden efter "Vild med dans".
Hvis det rette tv-tilbud lander, er han ikke afvisende overfor at lave mere fjernsyn i fremtiden, slår han fast.