-
Christina sidder bag kassen i Min Købmand – og ”hun er et lyspunkt”, mener kunderne
-
Patrice er kassedame i Kvickly: ”Jeg får rigtig meget tilbage”
-
I SuperBrugsen kan du møde Lene: ”Der sker noget med mig, når jeg kommer på arbejde”
-
Lene arbejder i Netto: ”Jeg er tit blevet spurgt, hvordan jeg kan smile så meget”
-
Lonni arbejder i Rema: ”Hvis jeg har en dårlig dag, så forsvinder det dårlige, når jeg sidder ved kassen”
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2026?
-
Her er alle de indstillede: 147 søde kassedamer m/k
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2025
-
Her er alle de indstillede: 226 søde kassedamer m/k
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2024
-
Ulla blev helt rørt, da hun modtog opkaldet: ”Jeg har aldrig prøvet sådan noget før”
-
Da en kvinde gav Joan det helt specielle brev, trillede tårerne straks ned ad kinderne
-
Da hun mistede sin mand, blev særligt én ting vigtig: Nu hyldes 81-årige Bente for det
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2024?
-
Vær med til at indstille Danmarks sødeste kassedame m/k 2024
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2023
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2023?
-
Her er alle de indstillede: 350 søde kassedamer m/k
-
Finalist til Danmarks sødeste kassedame: Marianne kan gøre selv en trist dag god
-
Finalist til Danmarks sødeste kassedame: Mia er blevet lidt af en lokal berømthed
'X Factor'-deltager: Det er fedt at være anderledes
Sigmund har altid vidst, at han var anderledes, men det er ikke noget, der generer ham.
Da Sigmund sidste fredag indtog 'X Factor'-studiet, sprang Sanne Salomonsen begejstret op fra sin stol. Dommerne var bagefter enige om, at de aldrig tidligere havde oplevet en deltager beherske både sang og dans i så høj grad som Sigmund.
Kropsbevidstheden kommer sig af, at han er uddannet danseinstruktør. Et faktum som Blachman i særklasse satte pris på, og han røg enstemmigt videre fra '5 Chair Challenge'.
- Bagefter var det en stor lettelse, fordi jeg havde været så nervøs for, om jeg skulle gå hen og blive for meget, siger den 22-årige ungersvend til HER&NU fra sin studielejlighed i Århus.
LÆS OGSÅ: Geggo og Cengiz: Derfor holder ‘Familien fra Bryggen’ pause
LÆS OGSÅ: ‘Årgang 0’-Mathilde vil gerne være ung mor
Sigmund Trondheim stammer fra en lille vestjysk landsby, og han har altid vidst, at han var anderledes end sine jævnaldrende kammerater i skolen.
- Jeg havde ikke lyst til at spille fodbold. Jeg satte mig sammen med pigerne og fremstillede perleplader, tegnede sommerfugle og parodierede 'Melodi Grand Prix'-sange. På den måde kom jeg i gang med musikken og dansen, som i dag er blevet en stor del af mit liv, fortæller Sigmund, der er en homoseksuel singlefyr.
– Da jeg blev ældre, fandt jeg ud af, at jeg ikke var alene i verden. Og det gjorde mig først og fremmest mere bevidst og selvsikker. I dag elsker jeg at være lidt af en rebel og sige fuck til systemet. Jeg tager mig ikke af, hvad andre tænker om mig, elsker alle mine homo-venner, der lever livet, for det er nemlig fantastisk at være anderledes, understreger Sannes 'X Factor'-deltager.
LÆS OGSÅ: Den syngende stewardesse fra ‘X Factor’: Jeg er kronisk single
LÆS OGSÅ: ‘Besat af Bad Boys’: TV3 er klar med nyt program
Vil ændre verden
Sideløbende med at være under uddannelse som frisør og kosmetiker er Sigmund aktiv YouTuber og blogger. Han producerer jævnligt skøre og underholdende videoer til alle sine følgere på de sociale medier, og efter 'X Factor' har han fået mange nye af slagsen:
– Med mange følgere kan jeg være med til at ændre verden og inspirere andre til at følge deres drøm. I Danmark skal man helst ikke skille sig for meget ud, før man bliver dømt ude. På de sociale medier kan folk som jeg få styret vores kreative multitalenter. Min drøm er at hjælpe og inspirere andre, siger Sigmund, der har store ambitioner.
– Nu skal jeg bare nå så langt som muligt i 'X Factor', færdiguddanne mig og herefter skal turen gå til USA, hvor jeg vil have succes, siger han med et smil.
Se billeder af Sigmund øverst i galleriet.
LÆS OGSÅ: Linse flytter til Spanien: Dét betyder det for ‘Familien fra Bryggen’