Amalie og Mille fra "Først til verdens ende" 2025.
Klaus Bo Christensen
“Først til verdens ende”-par fik et chok, da de så pakkelisten
Fem par kæmper om at nå "Først til verdens ende" og vinde en kvart million kroner, men det er ikke alt, de må have med på deres tur gennem USA og Canada.
Det var ikke kun landegrænser, der blev krydset i "Først til verdens ende". For veninderne Amalie og Mille blev det også en rejse ind i stilheden og ind i hinandens tanker.
Da veninder fik deres pakkeliste, stod der hverken hoved- eller øretelefoner på, og det var der en helt særlig grund til.
— Det eneste, vi havde tænkt over at tage med, var faktisk en MP3-afspiller, men den måtte vi ikke have med alligevel, fortæller Amalie til HER&NU og tilføjer:
— Vi måtte ikke høre musik undervejs, og jeg tror, det var fordi, vi skulle komme hinanden ved. Vi skulle jo have de der dybe snakke.
LÆS OGSÅ: Dennis Knudsen på campingtur: Derfor har han chauffør med
Artiklen fortsætter under videoen af Amalie og Mille:
Reglen om ingen musik var hård for de to veninder, der elsker at lytte til musik. For Amalie der ofte tager toget fra Odense til København, var det en udfordring at undvære hendes trofaste rejsemakker:
— Der er ikke noget bedre end at tage en togtur, kigge ud ad vinduet og høre musik.
Men i stedet for at lade sig underholde af musik, blev stilheden og de lange transporttider en mulighed for nærvær og refleksion.
— Man lærte bare at være i det. Lige pludselig blev en seks timers bustur ikke så lang, fortæller Amalie.
LÆS OGSÅ: "Årgang 0"-Rachel færdiguddannet: Det skal hun nu
Selvom veninderne måtte undvære de rytmiske toner, der altid er deres følgesvend på rejser, lærte fraværet dem noget særligt.
— Nogle gange kunne vi godt have brugt noget musik, det må jeg bare indrømme, men det var også meget rart bare at være i det. Vi brugte også tiden på at planlægge, tænke over vores næste træk i ræset, og hvor de andre var i konkurrencen, fortæller Mille.
Se "Først til verdens ende" mandag klokken 20.00 på TV 2 eller på TV 2 Play.