Medie erfarer: Sanger skal være med i "Vild med dans"
Efter at have imponeret ved Eurovision 2025, rygtes Sissal Jóhanna Norðberg at tage springet til TV 2’s populære danseprogram, der i år slutter efter 22 sæsoner.
Det færøske sangtalent Sissal Jóhanna Norðberg er angiveligt et af de navne, der til efteråret skal prøve kræfterne af på Danmarks største dansegulv i den kommende og sidste sæson af "Vild med dans" på TV 2.
Det er lidt over halvanden måned siden, at 30-årige Sissal bjergtog seerne hjemme i stuerne, da hun repræsenterede de røde og hvide faner med sangen "Hallucination" i forbindelse med Eurovision Song Contest-finalen, der blev afholdt i Basel i Schweiz.
I et skriftligt svar til HER&NU/Realityportalen skriver Sissal, at hun ikke kan bekræfte SE&HØRs erfaring, men at hun ville elske at være med.
Det, vi med sikkerhed kan bekræfte, er, at de ti professionelle dansere - Asta Björk Ivarsdottir, Camilla Dalsgaard, Jenna Bagge, Karina Frimodt, Mille Funk, Eugen Miu, Michael Olesen, Morten Kjeldgaard og Thomas Evers Poulsen - får æren af at tage del i den allersidste runde på dansegulvet.