-
Janni Ree og Jeppe Stokholm fejrer og nyder kærligheden – men én ting mangler
-
Midt i bogsuccesen: Janni Ree udsat for tyveri
-
Sådan holder Janni og Jeppe sig i form: "Dem, der boller sammen, holder sammen"
-
Peter Asschenfeldt fylder 70 år: Pension og flytning i sigte
-
Janni Ree afslører stor nyhed
-
Janni Ree taler ud: Han var alkoholiker
-
Janni Ree skriver ny bog om mænd: Adskiller sig fra tidligere bøger
-
Janni Ree i ny stor satsning
-
SE VIDEOEN: Janni Ree skræmt fra vid og sans
-
Janni ramt af alvorlig sygdom: Hoster blod op
-
Nu sker det endelig: Janni og Karsten sammen igen
-
Mere på vej: Linse vender tilbage til krimiuniverset
Magnus Haugaard skammer sig over optrin: “Det er mig, den er gal med”
Efter en noget dramatisk afsked med festivalen for 11 år siden er Magnus Haugaard nu tilbage på Roskilde Festival.
Efter 11 års pause er skuespiller Magnus Haugaard, 31, tilbage på Roskilde Festival.
Da HER&NU møder Haugaard, der var sammen med skuespillerkollegaerne Alex Høgh Andersen, 32, og Fanny Bornedal, 25, fortæller han om sit sidste ophold på festivalen, der sluttede noget mere dramatisk end planlagt.
Artiklen fortsætter under videoen.
– Jeg var en "campertype" mange år i streg, men det sluttede ret brat. Det var midt i DreamCity, og jeg sov i et telt, fortæller han indledningsvis og fortsætter:
– Så var der nogen, der satte "tysker-tramp"-musik på, hvor jeg flår min teltdug op og går hen til dem og begynder at råbe: "Hvad fanden bilder I jer ind?! Hvad tænker I på?! Vi ligger og sover?!”
Konfrontationen fik dog en uventet drejning for Haugaard.
– Og mens jeg gør det, opdager jeg, at det er mig, den er gal med og bakker ud i mit undertøj. Det er Roskilde, og jeg tager hjem, fortæller han og griner, mens Alex Høgh Andersen tørt kommenterer situationen: "Det er sundt med selvindsigt, ikke?"
I år er stemningen dog langt mere afslappet.
Hvad skal I i år, så?
– Hjem. Ej, vi skal bare have det sjovt og slappe af med hinanden, hygge og høre noget musik, siger Magnus Haugaard, mens Fanny Bornedal supplerer:
– Det er dejligt, at man ikke helt ved, hvad der skal ske, hvor man bare er spontan, gør sin ting og giver lidt slip.
For Magnus Haugaard, der har haft roller i serier som ”Sygeplejeskolen”, ”NamaStay”, ”Kald mig far” og ”Generationer”, bliver festivalen også en anledning til refleksion.
– Nu kommer jeg igen om elleve år – eller hvert ellevte år. Man er nødt til at tage ansvar for sin egen opførsel og sige: "Måske skal man lige trække vejret, når man ender ud i sådan nogle situationer."