'Matador'-legenderne fejrer 50-års venskab.
"Matador"-legenderne fejrer 50-års venskab.

Ghita Nørby og Per Pallesen og nyder hver eneste dag

Ghita Nørby, 91, og Per Pallesen, 84, har begge mærket livets modgang på egen krop. Men trods sygdom, ensomhed og tab af venner holder de fast i glæden ved livet.

logo herognu HER&NU HN

Som de fleste andre på deres alder, er Ghita Nørby, 91, og Per Pallesen, 84, begge fysisk udfordrede. Men det er ikke et vilkår, de lader stå i vejen for deres lykke.

De har fulgtes ad som kolleger i 50 år, og i samtalebogen ”Lykken findes” runder de både deres opvækst, de glade ”Matador”-dage, og hvordan man finder lyset, når de mørke skyer trækker op og livet begynder at gøre ondt.

Efter et langt, travlt liv på både scenen og foran kameraet har de begge fået tiden tilbage. De skal ikke længere nå alt muligt, og det kan godt være svært.