-
Janni Ree og Jeppe Stokholm fejrer og nyder kærligheden – men én ting mangler
-
Midt i bogsuccesen: Janni Ree udsat for tyveri
-
Sådan holder Janni og Jeppe sig i form: "Dem, der boller sammen, holder sammen"
-
Peter Asschenfeldt fylder 70 år: Pension og flytning i sigte
-
Janni Ree afslører stor nyhed
-
Janni Ree taler ud: Han var alkoholiker
-
Janni Ree skriver ny bog om mænd: Adskiller sig fra tidligere bøger
-
Janni Ree i ny stor satsning
-
SE VIDEOEN: Janni Ree skræmt fra vid og sans
-
Janni ramt af alvorlig sygdom: Hoster blod op
-
Nu sker det endelig: Janni og Karsten sammen igen
-
Mere på vej: Linse vender tilbage til krimiuniverset
Sanne Salomonsens store sorg: Mine venner er døde
Sanne Salomonsen har haft en svær tid efter flere af hendes venner er gået bort, hvilket har sat stof til eftertanke.
Sanne Salomonsen har den seneste tid været ramt af dyb sorg. Hele Danmark rockmama har nemlig i løbet af kort tid mistet tre gode venner, der alle stod hende nært.
LÆS OGSÅ: Uhh! Flere fyre i 'FBOY Island'
– Sorgen er hård, og jeg er meget påvirket af det. Det har været en hård tid, så for mig er det vigtigt at gå til barnedåb og bryllupper, fordi der har været så mange begravelser, forklarede den 67-årige sangerinde, da HER&NU mødte hende i forbindelse med barnedåben af Dennis Knudsens datter Aura i forrige uge.
LÆS OGSÅ: Derfor er det slut med 'Familien fra Bryggen'
Først mistede hun sanger og sangskriver Elisabeth Gjerluff Nielsen, så døde dansedommer Britt Bendixen og senest mistede Gnags-guitaristen, Per Christian Frost, livet.
De tragiske dødsfald har været med til at få sangerinden til at tage sit liv op til revision.
– Man tænker jo over, hvad man vil med resten af sit liv. Jeg føler, jeg står lige ved begyndelsen til den vidunderlige del, der hedder: resten af mit skønne liv, lød det fra sangerinden, der dog ikke ville komme nærmere ind på, hvor tankerne havde båret hende hen.
LÆS OGSÅ: Samuel og Clara bekræfter: Mere end venner
I stedet fortalte hun, at hun netop var hjemvendt fra Italien og havde nydt lidt tiltrængt ferie.
– Det var en kulturferie. Jeg går på museer, i kirker, ser på byggerier, lytter til opera og køber bøger. Jeg er sådan lidt kedelig, men jeg elsker at få viden, og det er stor inspiration for mig, forklarede hun.