-
Christina sidder bag kassen i Min Købmand – og ”hun er et lyspunkt”, mener kunderne
-
Patrice er kassedame i Kvickly: ”Jeg får rigtig meget tilbage”
-
I SuperBrugsen kan du møde Lene: ”Der sker noget med mig, når jeg kommer på arbejde”
-
Lene arbejder i Netto: ”Jeg er tit blevet spurgt, hvordan jeg kan smile så meget”
-
Lonni arbejder i Rema: ”Hvis jeg har en dårlig dag, så forsvinder det dårlige, når jeg sidder ved kassen”
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2026?
-
Her er alle de indstillede: 147 søde kassedamer m/k
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2025
-
Her er alle de indstillede: 226 søde kassedamer m/k
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2024
-
Ulla blev helt rørt, da hun modtog opkaldet: ”Jeg har aldrig prøvet sådan noget før”
-
Da en kvinde gav Joan det helt specielle brev, trillede tårerne straks ned ad kinderne
-
Da hun mistede sin mand, blev særligt én ting vigtig: Nu hyldes 81-årige Bente for det
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2024?
-
Vær med til at indstille Danmarks sødeste kassedame m/k 2024
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2023
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2023?
-
Her er alle de indstillede: 350 søde kassedamer m/k
-
Finalist til Danmarks sødeste kassedame: Marianne kan gøre selv en trist dag god
-
Finalist til Danmarks sødeste kassedame: Mia er blevet lidt af en lokal berømthed
TV 2-deltager i stor sorg over dødsfald
Jacob Raarup Hvid Hansen er i stor sorg over at have mistet sin tidligere nabo og kollega.
Jacob Raarup Hvid Hansen, der deltog i TV 2-programmet "Det fede fællesskab" er i dyb sorg disse dage. Det skriver han i et opslag på sin Instagram-profil.
LÆS OGSÅ: Afslører dødsårsag: Sådan var Moppers sidste tid
Det drejer sig om den 61-årige buschauffør, der i Flensborg mistede livet, da han på en vagt fik et ildebefindende og kørte galt.
Artiklen fortsætter under videoen.
- Det er med stor sorg, at jeg i dag har modtaget beskeden om, at min tidligere nabo og kollega er afgået ved døden. Jeg vil altid huske hans varme hjerte og det store smil, der lyste op i vores mange samtaler, skriver Jacob i opslaget.
Jacob og buschaufføren er tidligere naboer, og har også arbejdet sammen som buschauffører. Jacob beskriver det tragiske dødsfald som "en buschaufførs største frygt".
- Som naboer betød de stunder meget for mig, og da vi senere arbejdede sammen, fortsatte vores snakke på busstationer og holdepladser rundt omkring. Vi delte mange grin og gode øjeblikke, men i dag er en dag præget af dyb sorg. For få dage siden skete den tragiske ulykke i Flensborg, som mange har hørt om – en buschaufførs største frygt blev til virkelighed, da han faldt om under kørsel, fortsætter han i opslaget.
LÆS OGSÅ: Faldt fra tredje sal: Liam Payne er død
Til HER&NU/Realityportalen uddyber Jacob, hvor gode venner de var.
- Vi har haft mange personlige samtaler gennem årene, hvor vi delte både livets op- og nedture. Det efterlader dybe spor, når man har kendt hinanden i omkring 10 år. Vi mødtes første gang, da jeg boede i en ungdomsbolig, hvor han var min nabo, siger han.
LÆS OGSÅ: Efter kejsersnit: Mette Sommer går imod lægernes anbefaling
Venskabet blev kun stærkere, da de fandt ud af, at de særligt havde en stor ting til fælles.
- Han var altid klar med gode råd, og vi fik mange hyggelige snakke sammen. Senere fandt jeg ud af, at han også var buschauffør, da jeg selv begyndte i samme job, og vores samtaler fortsatte og blev endnu tættere, når vi mødtes på busstationerne rundt omkring, afslutter Jacob.
Du kan se hele Jacobs opslag på Instagram herunder: