-
Manifester dit drømmeliv – 7 tips, der får dig i gang
-
Kulde, lugt eller lyde? Her er 8 tegn på, at du bliver besøgt af en ånd
-
Er du bange for spøgelser? Her er 5 tips til at blive venner med åndeverdenen
-
Brug krystaller til at rense dit hjem - sådan gør du
-
Føler du en særlig forbindelse til et dyr? Her er 10 kraftdyr, og hvad de vil fortælle dig
-
Sommerfugle kan være et tegn fra den åndelige verden – her er, hvad de betyder
-
Mangler du ro i hverdagen? Her er 5 meditationer, du kan prøve
-
Modtager du tegn fra den åndelige verden? Sådan tolker du farver, dyr, tal og tarotkort
Marys skønne stund: Velkommen i det grønne
Den naturglade kronprinsesse smilede om kap med solen, da hun trådte ind i den grønne oase.
Der var rig lejlighed til at se på nye neonrør, kridhvide karme og toppen af teknologi, da kronprinsesse Mary onsdag i sidste uge besøgte og indviede de seneste tilføjelser til Herlev Hospital i det nordvestlige Storkøbenhavn.
Men det var en grøn oase, der fik Mary i ekstase.
LÆS OGSÅ: Dronningen truet på livet: Ville bombe slottet
Som en vigtig tilføjelse til de nye bygninger er der indrettet naturskønne områder, der skal komme såvel patienterne som personalet til glæde og gavn. Og for den sags skyld også biodiversiteten, som arkitekterne bag udeområderne også har lagt vægt på.
Den royale gæst fulgte interesseret hele rundvisningen, efter at hun havde klippet snoren til det nye Akuthus, men da hun ramte det sidste grønne stop, strålede smilene om kap med solen på naturglade Marys ansigt.
LÆS OGSÅ: Tv-baronessen i bitter strid: Krig på slottet
- Det er meget imponerende at kigge ind i fremtidens sygevæsen. Det er nogle flotte rammer, lød det kortfattet fra kronprinsesse Mary, 49, før hun efterfølgende forlod Herlevs nye, flotte hospital
LÆS OGSÅ: AFSLØRING! Her er grevinde Alexandras nye kæreste
LÆS OGSÅ: Joachims nødråb til Frederik: Frygter for Isabella