-
Der er fart på denne uge, viser både astrologi og tarot - men tre råd kan hjælpe os
-
Denne uge skifter energien markant - og det kan betyde skift i kærlighed og relationer
-
Er du frisk på en challenge? Nillou opfordrer os til at gøre dette i en uge
-
Krystaller: Sådan kan du bruge de helende energier i din hverdag
-
Mia kan tale med dyr og beroliger kæledyrsejere: ”Dyr frygter ikke døden”
-
Sådan fungerer 'face reading': Det siger dit ansigt om din personlighed
-
Jeg er bange for at vælge forkert i min karriere
-
Styrk forbindelsen til din skytsengel – sådan beder du om tegn
Molly Egelinds udvikling: Jeg er stolt
Der er sket meget med Molly Egelind siden første sæson af 'Sygeplejeskolen'.
Skuespiller Molly Egelind, 34, har været med i 'Sygeplejeskolen', siden første sæson blev lavet tilbage i 2018.
Hun har hovedrollen som sygeplejeeleven Anna Rosenfeld, og på mange måder kan Molly se sig selv i sin karakter.
LÆS OGSÅ: Mascha afslører: Har endelig fundet den rette medicin
– Det, jeg kan relatere mest til, er hendes stædighed og det med, at man gerne vil have tingene på sin egen måde. Det kan jeg genkende på både godt og ondt, fortæller Molly til HER&NU.
For Molly er der sket meget på den private front, siden hun startede med at optage sæson 1.
LÆS OGSÅ: Midt i sorgen: Dennis Knudsen åbner op
– Jeg synes bestemt, at jeg har udviklet mig. Der er gået lang tid lige pludselig. Den største forandring er, at jeg nu er mor til to, fordi jeg har fået et barn mere undervejs. Jeg føler ikke, at jeg er blevet ældre. Min ældste er otte år, og jeg føler ikke, at jeg er blevet otte år ældre, siden jeg fik hende, griner Molly, der sammen med sin mand, Benjamin, har døtrene Wilma på halvandet og Ellinor på otte.
Artiklen fortsætter under billedet...
Usikker branche
Tilbage i 2018 havde ingen af skuespillerne regnet med, at der ville komme en femte sæson af serien. Men de mange år på den samme arbejdsplads har været givende – både personligt og professionelt.
LÆS OGSÅ: Gravid ung mor afslører kønnet
– Det har givet mig meget at få en hovedrolle så relativt tidligt i min karriere og blive tiltroet det ansvar. Og gennem det ansvar, jeg har haft med Anna, har jeg fået en større selvtillid i en branche, som er usikker og svær at navigere i. Så jeg er virkelig stolt af det, vi laver, og jeg har en tro på, at det, jeg leverer, er godt nok, afslutter Molly, der er datter af Søs Egelind.