-
Janni Ree og Jeppe Stokholm fejrer og nyder kærligheden – men én ting mangler
-
Midt i bogsuccesen: Janni Ree udsat for tyveri
-
Sådan holder Janni og Jeppe sig i form: "Dem, der boller sammen, holder sammen"
-
Peter Asschenfeldt fylder 70 år: Pension og flytning i sigte
-
Janni Ree afslører stor nyhed
-
Janni Ree taler ud: Han var alkoholiker
-
Janni Ree skriver ny bog om mænd: Adskiller sig fra tidligere bøger
-
Janni Ree i ny stor satsning
-
SE VIDEOEN: Janni Ree skræmt fra vid og sans
-
Janni ramt af alvorlig sygdom: Hoster blod op
-
Nu sker det endelig: Janni og Karsten sammen igen
-
Mere på vej: Linse vender tilbage til krimiuniverset
SE BILLEDERNE: Kongehuset elsker Grønland
Du kan læse hele historien og se alle de smukke billeder i denne uges HER&NU.
Dronning Margrethe afslørede i sin nytårstale, at hun til sommer planlægger et besøg i Færøerne og i Grønland.
I Grønland skal de fejre 300 året for den dansk-norske præst Hans Egedes ankomst.
– Jeg glæder mig til at gense Grønland og til atter at mødes med grønlænderne både i Nuuk og mange andre steder, sagde dronningen, der har elsket besøgene højt mod nord, siden hun første gang var på besøg med sine forældre, kong Frederik IX og dronning Ingrid, i Upernavik i 1960 som 20-årig.
LÆS OGSÅ: Det siger stjernerne om Kongehusets år: Fnidder i familien
Siden besøgte tronfølgeren Grønland med sin mand, prins Henrik, første gang i 1970, og dermed var hans fascination af Grønland grundlagt. Siden har regentparret været tilbage adskillige gange, og for prins Henrik blev sommertogtet med Dannebrog i 2015 hans sidste besøg. Rejserne til Grønland betød meget for ham.
Både prins Joachim og kronprins Frederik har også Grønland i deres hjerter og har haft deres familier med.
LÆS OGSÅ: Ekspert om prins Henrik: Danskerne vidste ikke, hvad han var for et menneske
Kronprins Frederik valgte efter sin tid i frømandskorpset at tage på en fire måneder lang tur med hundeslædepatruljen Sirius i 2000, og de tilbagelagde 2800 km fra Qaanaaq til det øde polarområde Daneborg i Nordgrønland. Det gav kronprinsen et meget tæt forhold til Grønland og de grønlandske fangere.
I 2005 inviterede han dronning Margrethe på en tur på Østkysten på en af Sirius-slæderne med deres hunde. Kronprinsesse Mary skulle have været med, men hun var gravid med prins Christian. Det blev fem dage med hundeslæde og overnatning i telt. En stor oplevelse for både mor og søn.
LÆS OGSÅ: Grevinde Alexandra sætter huset til salg: Derfor flytter hun
Prins Joachim havde i 1997 sin første hustru, Alexandra, med i Grønland, og siden prinsesse Marie i 2008 – og ligesom det har været tradition for resten af familien, så har alle fået syet de flotte nationaldragter.
Den helt store tak til Grønland viste kronprins Frederik i 2014, da han sammen med kronprinsesse Mary og deres fire børn besøgte øen. Parrets tvillinger Vincent og Josephine har begge fået et populært grønlandsk navn: Vincent hedder Minik, og Josephine hedder Ivalo.