Smilende kvinde indendørs med rundt indsat portræt af mand til venstre
Sunnvá Dahl Høghfeldt og Pilou Asbæk

"Nybyggerne"-deltager spiller overfor Pilou Asbæk i ny film

Sunnvá Dahl Høghfeldt har fået en unik mulighed i en ny spillefilm. 

logo herognu HER&NU HN

Pilou Asbæk er snart aktuel i filmen "No rest for the wicked", der har premiere den 3. september. 

I filmen, der foregår i 1862, møder man Baldur, der lever et simpelt liv som fisker på en afsidesliggende ø på Færøerne. En dag kommer en fremmed til øen, og alt vendes på hovedet. Den danske hvalfanger Helge vækker noget i Baldur, og langsomt begynder følelser at spire. 

 Artiklen fortsætter under videoen. 

Hvem, der også er med i filmen, er tidligere "Nybyggerne"-vinder Sunnvá Dahl Høgfeldt, der er fra Færøerne, og som er flyttet tilbage til landet. 

– For to år siden blev jeg spurgt om at være statist i filmen, og det tænke jeg kunne være sjovt at prøve. Jeg vidste egentlig ikke, hvad jeg havde sagt ja til, men det var en kæmpe oplevelse at være med i en så stor og professionel produktion. Og det var vildt at få lov til at se det endelige resultat, her to år senere, skriver Sunnvá, der netop har været til forpremiere. 

Filmen har premiere i Danmark den 3. september, og Sunnvá vil anbefale alle at se filmen! 

– Den er virkelig god, slutter Sunnvá. 

Sunnvá har ligeledes delt billeder fra optagelserne, som kan ses herunder: