Efterårstoner året rundt
Hjemme hos Mona Henriksen fra Portobello hersker en hjemlig og hyggelig stemning, skabt med inspiration fra efterårets varme nuancer og de fritstående bjælker og skrå vægge.
HVEM: Mona Henriksen, ejer af butikken Portobello på Østerbro i København.
HVAD: 85 kvadratmeter stor lejlighed.
HVOR: Lige nord for København i Hellerup.
Mona Henriksens 85 kvadratmeter store lejlighed ligger i et boligkompleks på fjerde sal få hundrede meter fra Hellerup Strand og Havn. Skrå vægge og fritstående bjælker skaber de hyggelige rammer for indehaveren af butikken Portobello på Østerbro.
– Jeg holder meget af at bo her, hvor man er tæt på både by og natur. Jeg kan se havet fra mit soveværelse, og skoven ligger 10 minutter herfra, fortæller Mona, hvis indretning er inspireret af naturens farver, især efterårets gyldne, sorte og gråbrune nuancer.
– Jeg kan godt lide, at tingene har forskellige overflader. Lertøj, træ og flet kombineret med silke og velour skaber nogle fine kontraster. Jeg er ikke til for mange farver, men holder af, at nuancerne passer fint sammen. Lidt gult i et tæppe og en pude er rigeligt med farve for mig, siger Mona, som ikke vil undvære sort i boligen, da det er en farve, som er god til at skabe en ramme for indretningen.
Mønstre – og alt det bløde
I Portobello handler Mona med boligartikler, møbler og kunsthåndværk, både nyt og enkelte vintageunika. I butikken findes også meget fine træmøbler fra Bali.
– Jeg har rejst en del til Bali og kender et dansk par dernede, som producerer møbler og kurvevarer. De grafiske mønstre, der ofte præger etnisk kunsthåndværk, passer fint ind i vores mere retlinede skandinaviske stil, fortæller Mona.
– Kelimtæpper med deres enkle mønstre er også en måde at skabe lidt liv i boligen på. Jeg holder meget af, at en bolig fremstår blød og åben, og derfor har jeg masser af puder, tæpper og plaider både i butikken og i hjemmet, siger Mona endvidere.
Plads til minder
Mona har indrettet sit hjem med små stilleben af gammelt, nyt, rejseminder og ældre ting. For hun mener, at der også skal være plads til det, man har arvet eller samlet i sit liv, også selvom det måske ikke helt passer ind.
– Det er med til at skabe personlighed, forklarer hun, der også vælger nye moderne lamper til sine vintageting.
– Det giver et modspil til det gamle og trækker det op i et moderne univers. Malerier og grafik kan jeg ikke undvære i min bolig, og her er jeg ligeglad med, om de passer ind i indretningen. Jeg lader altid hjertet tale, når jeg køber kunst, forklarer Mona Henriksen.
Efterårsblade og en skål af tin til småting på skrivebordet/ spisestuebordet.
“Jeg kan godt lide enkelhed, når jeg skal sove. Der må gerne være så få ting som muligt. Jeg overbevist om, at man får en bedre søvn i rolige og enkle rum”, siger Mona, der om sommeren har døren til den franske altan åben, så hun kan se havet. Tæppet på sengen er fra Day Home.
Rå bjælker og afbarkede grene bringer naturen indenfor i de små stuer med skrå vægge. I spisestuen står en gammel skænk, der altid har været i familiens eje. Den er nu malet grå ligesom flere andre af Monas møbler. På skænken står billeder af Monas datter og familie sammen med minder og kuriosa fra Monas mange rejser. Rammer og sølvdåser er fra Tine K Home. Lampe fra Day Home.
Smukke grene pifter boligen op.
Mona fik sit badeværelse renoveret for nogle år siden og ønskede sig en helt enkel og klassisk ramme med mørke klinker på gulvet og hvide fliser på væggen. ”I sådan en enkel ramme kan man altid tilføje farver med håndklæder og badeforhæng”, fortæller Mona.
3 tip om indretning a la Mona
1. Brug naturens nuancer og materialer som ledetråd, hvis du har det svært med farver. Vælg gerne en årstid, og arbejd ud fra den.
2. Blomster og andet naturligt, som f.eks. store grene, er en overskuelig økonomisk måde at pifte boligen op på.
3. Indret med masser af puder, plaider og tæpper, det giver en hyggelig og hjemlig stemning.
► SE OGSÅ: Rå og hyggelig loftstil
► SE OGSÅ: Blød stil: Hygge i husets hjerte
► SE OGSÅ: Funktionel villalejlighed: Perfekt med plads