-
Christina sidder bag kassen i Min Købmand – og ”hun er et lyspunkt”, mener kunderne
-
Patrice er kassedame i Kvickly: ”Jeg får rigtig meget tilbage”
-
I SuperBrugsen kan du møde Lene: ”Der sker noget med mig, når jeg kommer på arbejde”
-
Lene arbejder i Netto: ”Jeg er tit blevet spurgt, hvordan jeg kan smile så meget”
-
Lonni arbejder i Rema: ”Hvis jeg har en dårlig dag, så forsvinder det dårlige, når jeg sidder ved kassen”
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2026?
-
Her er alle de indstillede: 147 søde kassedamer m/k
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2025
-
Her er alle de indstillede: 226 søde kassedamer m/k
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2024
-
Ulla blev helt rørt, da hun modtog opkaldet: ”Jeg har aldrig prøvet sådan noget før”
-
Da en kvinde gav Joan det helt specielle brev, trillede tårerne straks ned ad kinderne
-
Da hun mistede sin mand, blev særligt én ting vigtig: Nu hyldes 81-årige Bente for det
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2024?
-
Vær med til at indstille Danmarks sødeste kassedame m/k 2024
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2023
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2023?
-
Her er alle de indstillede: 350 søde kassedamer m/k
-
Finalist til Danmarks sødeste kassedame: Marianne kan gøre selv en trist dag god
-
Finalist til Danmarks sødeste kassedame: Mia er blevet lidt af en lokal berømthed
Nana: "Et hjem skal fortælle en historie om, hvem der bor der"
Danske designklassikere, iøjefaldende farver og rene linjer. I et håndplukket miks af nyt og vintage, kunst og tekstiler har Nana Voxtrup skabt en rolig og samtidig livlig base for sin familie på fire.
Finurligt, overraskende og med masser af leben. I en 213 kvadratmeter stor lejlighed på Østerbro i København mødes danske møbelklassikere med loppefund. Og netop i det uventede miks mellem det enkle og de iøjefaldende farvevalg er der skabt en inspirerende glæde og vitalitet. Stilen er lagt af Nana Voxtrup, der er designkoordinator i børnetøjsvirksomheden MarMar, og af Lasse Holm, der er direktør i møbelfirmaet Twenty1. I hjemmet bor også parrets to børn Arthur på seks år og Herman på tre år. Sammensætninger af former og farver er en fast del af Nanas arbejde, og for hende er opbygningen af et hjem meget lig at skabe en kollektion. Til gengæld tager det længere tid, fordi alt er valgt med hjertet og med næsen begravet i loppemarkeder.
Den bedste gave
– Jeg er den vildeste samler, og alle vores ting betyder noget for mig. På mine ønskesedler står der kun ting til hjemmet. Et fint loppefund er det bedste, man kan give mig, og Lasse ved efterhånden, at vejen til mit hjerte er en gammel stol og en bøtte maling. Mærkevarer interesserer mig ikke – kun ting med sjæl, fortæller Nana. I spisestuen står lutter forskellige spisebordsstole, dog med fælles træk, og parret har kun få dyre ting. Resten er nøje udvalgte loppefund, brugte møbler og hjemmesyede puder. Det må nemlig ikke blive for fint hjemme hos Nana og Lasse, man må godt kunne se, at der bor en familie.
Plads til at udfolde sig
Den store lyse lejlighed fik parret ved et lykketræf. I 10 år havde de boet i naboopgangen. Som nr. 10 på listen til lejlighederne på over 200 kvadratmeter, som aldrig blev ledige, regnede de derfor ikke med, at der var nogen chancer for, at ni mennesker ville takke nej før dem. Men så en dag skete det!
– Jeg tror aldrig, at vi har følt os så heldige. Lejligheden var i ret dårlig stand, men det var på ingen måde noget, der skræmte os, siger Nana, der før har istandsat ‘et absurd grimt sommerhus’, som hun siger.
– Her var der grænser for, hvad vi måtte lave om, fordi det er en lejelejlighed. Kun køkkenet har vi skiftet og lysnet parketgulvet, og tilsammen har det skabt en ren ramme, som understreger de nordiske linjer i vores indretning, siger Nana. Nana har forsøgt at finde en balance mellem ro og visuel udfordring i indretningen. Når man træder over dørtærsklen, skal man kunne se, at parret har blik for både det gode håndværk og detaljen. Men også, at der er plads til, at familien kan udfolde sig, fortæller Nana, der selv elsker at komme ind i inspirerende hjem, hvor man kan blive ved med at gå på opdagelse. For som hun siger:
– Et hjem skal fortælle en historie om, hvem der bor der.
TIP
Bor du med mange vintagefund, så giv stilen et nutidigt pust med moderne grafik.
TIP
Lasse har selv bygget klatrevæggen til stor glæde for børnene – tjek f.eks. gubbies.com for tips og materialer.