Anni Fønsby til Smukfest 2025
Foto: Henrik R. Petersen
Anni Fønsby opereret: Må tage sine forbehold på Smukfest
Anni Fønsby frygtede, hun ikke kunne komme til Smukfest, som hun elsker. Hun er nemlig for nylig blevet opereret.
Tidligere model Anni Fønsby, 52, har døjet med vejrtrækningen siden den 30. juni, hvor hun for første gang blev indlagt med trykken for brystet.
LÆS OGSÅ: Soeren Le Schmidt trækker stikket fra modeugen: Derfor er han på Smukfest
Artiklen fortsætter under videoen.
Her fandt hun dog ud af, at det i stedet var galdeblæren, den var gal med, og kort inden Smukfest er hun blevet opereret. Det fortæller hun til HER&NU, da vi møder hende på festivalpladsen.
– Jeg har ikke været helt sikker på, jeg kunne klare at komme i år. Jeg gik lige op til og ventede på, om jeg kunne klare det. Men jeg har det godt og nyder at være her med nogle skønne venner, fortæller Anni.
Anni blev opereret for 14 dage siden, hvor hun fik fjernet galdeblæren, og hun fik fjernet sting for to dage siden. Den nylige operation betyder også, hun må tage nogle forbehold på festivalpladsen.
– Nu er galden der ikke længere, så når man har spist, så skal man ikke være for langt væk fra et toilet. Tarmene skal lige vænne sig til, at der ikke er en galde, der sorterer det, der ryger ned. Men jeg sørger for ekstra Klinex og vådservietter og at holde mig ved nogle toiletter, forklarer Anni.
LÆS OGSÅ: WHAT! Cecilie Beck anholdt på Smukfest
Selvom der skal tages nogle forbehold, så ville Anni ikke være foruden festivallen, som hun er kommet på de seneste fem år.
– Jeg kan godt lide den gode stemning, de glade mennesker og super dejlig musik. Jeg kan godt lide at komme ned i gear og leve lidt primitivt. Det er rigtig rart, fortæller Anni, der dog ikke bor i telt.
– Jeg har en luksuscampingvogn med dobbeltseng. Det er vigtigt, når man har problemer med ryggen.