Christiane Schaumburg-Müller Åxman
Christiane Schaumburg-Müller Åxman

Christiane Schaumburg-Müller afslører: "En anderledes sommer"

Christiane Schaumburg-Müller håber, at alt går efter planen - men én ting kan ændre alt.

logo herognu HER&NU HN

Fredag var Christiane Schaumburg-Müller Åxman og en veninde draget afsted på en flyvetur ud over de sædvanlige, da de i selskab med en række andre kendte danskere rejste fra København til Sønderborg for at overvære premieren på årets Sommer Revy Show.

– Jeg har stresset meget over, at vi er så sent hjemme. Kan jeg overhovedet holde mig vågen? Jeg har sovebriller og skiftetøj med, lød det med et grin fra tv-kendissen, da HER&NU talte med hende i lufthavnen.

Artiklen fortsætter under videoen...

Den begivenhedsrige dag med fly, fest og farver står dog i stærk kontrast til den sommer, som Christiane og familien har foran sig. Den kommer nemlig til at foregå i et noget lavere tempo.

– Vi skal være i Danmark og Sverige, alt efter vejret. Det er plan A. Så må vi se, om der kommer en plan B, hvis det begynder at styrtregne, fortalte den 44-årige iværksætter.

Den foretrukne plan er, at hun og manden, Daniel Åxman, samt børnene Constantin og Ludovika skal tilbringe sommeren enten i hjemmet i Hellerup eller i familiesommerhuset i Rørvig. Ellers står den på ture rundt i det danske sommerland.

– Vi har virkelig mange venner, der er hjemme i år. Det bliver en anderledes sommer. Jeg tror, det bliver godt. Men jeg har prøvet at have sådan en sommer før, hvor det føles mere som en efterårsferie, så det kommer virkelig an på vejret, afsluttede den tidligere tv-vært.