-
Krystaller: Sådan kan du bruge de helende energier i din hverdag
-
Mia kan tale med dyr og beroliger kæledyrsejere: ”Dyr frygter ikke døden”
-
Sådan fungerer 'face reading': Det siger dit ansigt om din personlighed
-
Jeg er bange for at vælge forkert i min karriere
-
Styrk forbindelsen til din skytsengel – sådan beder du om tegn
-
10 kendte ærkeengle – søg hjælp til kærlighed, angst, sorg og helbredelse
-
Bemærker du et dyr igen og igen, er det måske et tegn: ”De vil fortælle dig noget”
-
Her er de syv indre energier, der former vores valg – hvilken er du?
Connie Nielsens usunde kur: Jeg har sultet mig selv
Hollywoodstjernen Connie Nielsen har måtte sulte sig selv i seks måneder for at kunne spille en vigtig rolle.
Hollywoodstjernen, danske Connie Nielsen, har spillet actionkvinder i topform på det store lærred i flere actionfilm, og lige nu er hun aktuel som kvinden i overgangsalderen, Jo Harding, i Viaplay-serien 'Close to me'.
LÆS OGSÅ: Freja Kirk taler ud om kønsidentitetskrise: Jeg blev ked af det
Connie Nielsen er hjemme i Danmark noget tid endnu og filmer et nyt projekt, og hun står skarpere end nogensinde før. Der er en grund til, at hendes krop er så slank og markeret lige nu.
Artiklen fortsætter under videoen, hvor Jakob Fauerby afslører sine favoritter i ‘Vild med dans’.
- Jeg elsker mangfoldigheden i mit job, og jeg elsker at træne mig op til action-roller med store muskler. Jeg har dog sultet mig selv i seks måneder, fordi jeg skulle af med alle mine muskler, for at kunne spille rollen som Karen Blixen lige nu, og det er altså svært, skulle jeg hilse at sige. Jeg måtte ændre den måde, jeg lever på, både med min kost og den måde jeg træner på i hverdagen. Muskler skal sultes væk, simpelthen, fortæller Connie Nielsen, 56, som i disse år i sin karriere har stort fokus på at portrættere stærke kvinders historier så ærligt og så overbevisende som muligt, og hun lover, at der er flere projekter på vej.
LÆS OGSÅ: Følte sig for tyk til tv: Jeg besluttede mig for at leve