Mathias Gidsel, Emil Nielsen og Johan Hansen håndboldherrerne.
Mathias Gidsel, Emil Nielsen og Johan Hansen

Dét glæder håndboldherrerne sig især til

Der er især én afgørende forskel ved årets EM, og det er noget, alle håndboldherrerne glæder sig til.

logo herognu HER&NU HN

Europamesterskabet i herrehåndbold står for døren, og der er ingen tvivl om, at danskerne er blandt favoritterne. Alligevel har EM vist sig at være svært for de danske verdensmestre.

Artiklen fortsætter efter videoen.

- De driller os jo ude i verden i håndboldklubberne med, at vi kun kan vinde VM og OL, og at vi ikke er gode nok til at blive europamestre. Så det håber vi selvfølgelig, vi kan - vi var jo meget tæt på sidst, og fra EM i 2024 til nu har vi løftet os rigtig meget som hold, fastslår Mathias Gidsel.

Hvis ikke drillerierne skulle give de danske håndboldherrer blod nok på tanden, så er der én ting, som de alle er enige om, når man spørger dem, hvad de glæder sig mest til ved EM.

- Helt klart at spille i Boxen! Den stemning, der har været der, hver gang vi har været der, den er magisk, og det er helt sikkert noget, jeg ser frem til igen, lyder det fra Johan Hansen, og Mathias Gidsel stemmer i:

LÆS OGSÅ: Rasmus Lauge afslører særlig aftale med Nikolaj Jacobsen

- Jeg havde sådan lidt en aha-oplevelse efter den sidste kamp i Boxen sidste år, hvor vi så skulle videre til Norge. Så sluttede det lidt, og vi havde jo ikke vundet noget. Det var som om, festen sluttede meget brat, og der vil jeg gerne tilbage og få lov til at fejre det lidt mere med Boxen, fortæller Mathias Gidsel og tilføjer:

- Det var en stor ting bare at gå ind til opvarming i Boxen sidste år - at mærke det sus, der går igennem en, bare når man går ind til opvarmning, så jeg tror mange af os har det lidt som om, det er juleaften fredag, når EM starter.

Landsholdsmålmanden Emil Nielsen er ikke bange for at indrømme, at Danmark er favoritter med fire VM-titler og OL-guld i bagagen. Alligevel mener han ikke, at vi skal føle os sikre.

- EM er jo en utrolig svær turnering, og jeg ved ikke, om vi nødvendigvis har lært noget af de sidste år, men det har muligvis sat en ild i os. Jeg tror kun, det er Lauge, der har vundet EM på det her hold, så vi er rigtig mange, der virkelig gerne vil have den på CV'et også, påpeger han og understreger, at hjemmebanefordelen også er vigtig.

- Vi var virkelig kede af at skulle væk sidste år og skulle til Oslo, så at man potentielt, hvis man er dygtig, kan få ni kampe i Boxen - hvis ikke guldet var en gulerod nok, så gør det her i hvert fald det sidste. Det er en kæmpe fornøjelse at spille i Herning.