-
Midt i bogsuccesen: Janni Ree udsat for tyveri
-
Sådan holder Janni og Jeppe sig i form: "Dem, der boller sammen, holder sammen"
-
Peter Asschenfeldt fylder 70 år: Pension og flytning i sigte
-
Janni Ree afslører stor nyhed
-
Janni Ree taler ud: Han var alkoholiker
-
Janni Ree skriver ny bog om mænd: Adskiller sig fra tidligere bøger
-
Janni Ree i ny stor satsning
-
SE VIDEOEN: Janni Ree skræmt fra vid og sans
-
Janni ramt af alvorlig sygdom: Hoster blod op
-
Nu sker det endelig: Janni og Karsten sammen igen
-
Mere på vej: Linse vender tilbage til krimiuniverset
-
Tilbage på tv: Linse Kessler havde ét krav til produktionen
Janni Rees stormfulde tid: Støttet af mor
Blandt gæsterne til boglanceringen var Jannis 75-årige mor, der også optræder i bogen, og hendes begejstring var ikke til at tage fejl af.
Der var meget at fejre for Janni Ree, da hun tirsdag den 11. marts inviterede til en festlig aften på Bellahøjgaard i Brønshøj. Ikke alene lancerede hun sin nye bog ”Evig Diva”, hun kunne også glæde sig over at fylde 55 år.
Blandt gæsterne var Janni Rees 75-årige mor, Karin, som selv optræder i bogen, og hendes begejstring var ikke til at tage fejl af.
Artiklen fortsætter under billederne...
– Det er spændende. Jeg synes, hun har gjort det godt, og jeg er stolt af hende. Jeg synes, det er flot, sagde Karin til HER&NU.
Hun havde også gjort sig tanker om, hvordan det er at stå på sidelinjen som mor midt i Jannis hæsblæsende tid efter skilsmissen fra Karsten Ree.
– Nu har jeg altid opdraget begge mine piger til at være ærlige, sandfærdige og alt i den retning, og jeg har givet dem en god rygrad, og det kan jeg mærke nu, siger Karin.
Med til festen var naturligvis også Jannis datter, Nathalie Mathorne på 29, og Nathalie var imponeret over sin mors bog og det arbejde, Janni har lagt i den.
– Det er en stor dag for min mor. Vi er jo også rigtig stolte af, at hun er kommet ud med bogen, sagde Nathalie, som har været en anelse urolig for sin mor i den turbulente tid efter skilsmissen.
Artiklen fortsætter under billedet...
- Jeg har da nogle gange været lidt bekymret. Hvor skulle hun ende henne? Jeg havde ikke regnet med, at hun ville komme så godt og hurtigt ud af det her. Det har været meget op og ned. Men hun har jo bare holdt fast i, hvem hun er, og det er megasejt, lød det fra Nathalie.
Artiklen er første gang bragt i denne uges HER&NU-blad. Du kan tegne et abonnement ved at klikke HER.