-
Midt i bogsuccesen: Janni Ree udsat for tyveri
-
Sådan holder Janni og Jeppe sig i form: "Dem, der boller sammen, holder sammen"
-
Peter Asschenfeldt fylder 70 år: Pension og flytning i sigte
-
Janni Ree afslører stor nyhed
-
Janni Ree taler ud: Han var alkoholiker
-
Janni Ree skriver ny bog om mænd: Adskiller sig fra tidligere bøger
-
Janni Ree i ny stor satsning
-
SE VIDEOEN: Janni Ree skræmt fra vid og sans
-
Janni ramt af alvorlig sygdom: Hoster blod op
-
Nu sker det endelig: Janni og Karsten sammen igen
-
Mere på vej: Linse vender tilbage til krimiuniverset
-
Tilbage på tv: Linse Kessler havde ét krav til produktionen
Lakserytteren bliver investor i "Løvens Hule"
Rasmus Kolbe bliver en del af "Løvens Hule".
"Løvens Hule" sætter nu for 10. år i træk fokus på iværksætteri. De fem løver får denne gang selskab af gæsteløve Rasmus Kolbe - også kendt som Lakserytteren. Mange vil desuden genkende ham fra den særlige udgave af programmet for børn og unge, "Løvens Hule Junior".
LÆS OGSÅ: Derfor flages der ikke på Marys fødselsdag
Rasmus Kolbe har været kreativ direktør og medejer af influencer- og marketingbureauet Wearcube, som blev solgt i 2021. Han er i dag stifter af børneappen Flimmer. Han har blandt andet også investeret i virksomheder indenfor tech, gaming og et forlag med interaktive bøger for børn.
Artiklen fortsætter under billedet.
Derudover indtages hulen af de samme fem løver som sidste gang. Det vil sige Nikolaj Nyholm, Morten Larsen og Tahir Siddique, som alle tre var med for første gang sidste år, og de akkompagnerer de to rutinerede løver, Anne Stampe og Louise Herping Ellegaard.
LÆS OGSÅ: Efter "Luksusfælden": Sara har fået en kæreste
Gennem sæsonerne har "Løvens Hule" givet danskerne et unikt indblik i professionelle og erfarne investorers rolle i at hjælpe nye virksomheder på vej, uanset om det er med kontante investeringer eller gode råd.
- Vores ambition med "Løvens Hule" har gennem alle årene været at sætte fokus på iværksætteri og vise, hvordan man med kreativitet og gå på-mod kan skabe nye virksomheder og arbejdspladser, der bidrager til samfundsudviklingen i Danmark, siger programchef i DR Anne Garlichs.
LÆS OGSÅ: Mia Lyhne og Rasmus Bjerg sammen i ny biograffilm
"Løvens Hule" får premiere torsdag 27. februar på DRTV og på DR1 klokken 20.00.