-
Mere på vej: Linse vender tilbage til krimiuniverset
-
Tilbage på tv: Linse Kessler havde ét krav til produktionen
-
Taler ud om ”Vild med dans”-brandert: Jeg prøvede at stoppe Janni
-
Janni Ree under kniven igen: Se forvandlingen her
-
Linse overraskede Janni: Viste sin kønsbehåring på storskærm
-
Kendt tv-mand: Her er Linse Kesslers hemmelige date
-
Får Janni og Linse samme løn for nyt tv-program? Nu svarer de
-
Slikker sol med Jeppe i Mexico: Jannis badejern
-
Janni Ree og Linse Kessler er tilbage i nyt program
-
Se billedet: Janni Ree viser sit barnebarn frem
-
Lykkelige Janni og Jeppe: Nu er det officielt!
-
Janni om hård periode: Vi fandt sammen i sorgen
Vidste du det? Lars Mikkelsen og Niels Olsen deler en uventet fortid
De fleste forbinder Lars Mikkelsen med intense roller, store dramaer – og international succes. Men nu afslører skuespilleren en lidt mere jordnær – og ret sjov – fællesnævner med en af sine nye revykolleger.
Når Cirkusrevyens nye hold indtager Bakken, er det med både nye samarbejder og gamle bekendtskaber. Lars Mikkelsen, 61, kender allerede flere på holdet – men én relation stikker lidt ud.
For selvom han og Niels Olsen, 65, aldrig for alvor har arbejdet sammen før, har de faktisk delt banehalvdel.
– Vi har spillet en håndboldkamp mod de gamle OL-piger sammen engang, fortæller Lars med et grin.
Artiklen fortsætter under videoen.
Hvordan kampen gik, melder historien ikke noget om – men anekdoten siger noget om det lidt skæve og uforudsigelige fællesskab, der allerede præger det nye revyhold.
Foruden Lars og Niels tæller det også de garvede skuespillere Bodil Jørgensen, 64, Mads Knarreborg, 47, og Johanne Louise Schmidt, 42. Og de lover, at publikum allerede kan glæde sig til både overraskelser, skæve historier og underholdning i særklasse.