-
En enkelt sætning, da Janni Ree mistede sin far, har gjort, at hun aldrig græder
-
Janni Ree afslører: Jeppe vil have et barn med mig
-
Kryptiske Janni Ree og Jeppe Stokholm: Vender tilbage på skærmen
-
Janni Ree kan ikke gå i fred på Smukfest: Det bliver vildere og vildere
-
Janni Ree afsted for første gang: Jeg er nervøs!
-
Janni Ree er fascineret af 2. verdenskrig: Har besøgt Hitlers sommerhus
-
Janni Ree bryder tavsheden: "Det er fuldstændig absurd"
-
Janni Ree og Jeppe Stokholm fejrer og nyder kærligheden – men én ting mangler
-
Midt i bogsuccesen: Janni Ree udsat for tyveri
-
Sådan holder Janni og Jeppe sig i form: "Dem, der boller sammen, holder sammen"
-
Peter Asschenfeldt fylder 70 år: Pension og flytning i sigte
-
Janni Ree afslører stor nyhed
Line afslører: Jeg ønskede ikke en mand med børn
I ugens afsnit af ”Gift ved første blik” møder Line for første gang Jespers otteårige søn, Max. Men hun havde faktisk ønsket en mand uden børn.
Da Line meldte sig til ”Gift ved første blik”, havde hun faktisk gjort sig nogle klare tanker om, hvilken mand hun håbede at blive matchet med.
– Til en begyndelse havde jeg faktisk været ret stålsat på, at han måtte helst ikke have et barn, fortæller Line til HER&NU.
Det skyldtes blandt andet, at hun havde gjort sig tanker om, hvordan hendes fremtidige familieliv skulle se ud.
Artiklen fortsættes under videoen.
– Jeg havde jo nok den her romantiske fortælling om, uh, jeg vil gerne starte min egen familie.
Men undervejs ændrede hendes syn sig.
– Undervejs, også qua mit eget datingliv og at være på den her rejse, så blev det nærmest vendt, og jeg så det mere som en fordel faktisk, hvis han havde et barn.
For Line kunne det nemlig også være et tegn på, at en mand havde erfaring med familielivet.
– Så var han da i stand til at kunne tilsidesætte sine egne behov og være noget for andre end bare sig selv.
Og det blev altså netop en mand med et barn, Line endte med at blive gift med.
I tiden efter mødet blev Max en naturlig del af den hverdag, Line og Jesper fik sammen.
– Det har været nogle rigtig gode uger, når vi også havde Max. Hvor det jo bare var en hverdag og et familieliv, hvor vi lavede mad og spillede nogle spil. Bare sådan helt ro på og se fodbold.
For Line har det netop været vigtigt at opleve den helt almindelige hverdag.
– Én ting er jo at kunne gøre sig tanker om det. Noget andet er jo, at det faktisk så bliver til virkelighed.