-
En enkelt sætning, da Janni Ree mistede sin far, har gjort, at hun aldrig græder
-
Janni Ree afslører: Jeppe vil have et barn med mig
-
Kryptiske Janni Ree og Jeppe Stokholm: Vender tilbage på skærmen
-
Janni Ree kan ikke gå i fred på Smukfest: Det bliver vildere og vildere
-
Janni Ree afsted for første gang: Jeg er nervøs!
-
Janni Ree er fascineret af 2. verdenskrig: Har besøgt Hitlers sommerhus
-
Janni Ree bryder tavsheden: "Det er fuldstændig absurd"
-
Janni Ree og Jeppe Stokholm fejrer og nyder kærligheden – men én ting mangler
-
Midt i bogsuccesen: Janni Ree udsat for tyveri
-
Sådan holder Janni og Jeppe sig i form: "Dem, der boller sammen, holder sammen"
-
Peter Asschenfeldt fylder 70 år: Pension og flytning i sigte
-
Janni Ree afslører stor nyhed
Lissa sygemeldt fra job efter ulykke: "Jeg er lidt bitter på personalet"
En rideulykke i Sydafrika endte med en brækket finger og en operation for Lissa Paustian, der nu er sygemeldt fra job.
Det var noget af en voldsom ulykke, da Lissa Paustian blev smidt af en hest i Sydafrika, som resulterede i en brækket finger, der skulle opereres.
Skaden skete, da Lissa forsøgte at holde fast i tøjlerne på en hest, mens den stejlede. Her brækkede hun fingeren, hvor hun efterfølgende faldt af og slog både ryg og hoved.
Artiklen fortsætter efter videoen.
Heldigvis skete der ikke noget alvorligt med ryggen eller hovedet.
Det betyder også, at hun i øjeblikket er sygemeldt fra sit job som journalist, da den højre hånd ikke er funktionsdygtig.
– Måske jeg kan få gipsen af i næste uge, og så kan jeg komme tilbage på arbejde, men lige nu kan jeg ikke gøre noget som helst. Meget besværligt, fortæller Lissa Paustian, da HER&NU møder hende til Wallmanns.
Det er også en følelse af bitterhed, der fylder hos tv-personligheden. For selvom hun ikke har med heste at gøre til hverdag, så kunne hun godt fornemme, at det var en hest, der ikke ville rides på.
– Jeg er lidt bitter på personalet, at de prøvede at tjene penge på mig, når jeg kunne mærke, at den hest ikke ville rides på.
Og selvom hun kunne mærke det på hesten, så havde hun stadig tillid til, at personalet kendte hesten nok til at vide det.
– Man stoler jo på, at rideinstruktøren stoler på sin egen hest, fortæller Lissa, der blev smidt af hesten efter kun 100 meter.
I øjeblikket er der først udsigter til, at hånden er fri for at være pakket ind om seks uger. De første tre uger er med gips efterfulgt af tre uger med skinne.