-
Janni Ree bryder tavsheden: "Det er fuldstændig absurd"
-
Janni Ree og Jeppe Stokholm fejrer og nyder kærligheden – men én ting mangler
-
Midt i bogsuccesen: Janni Ree udsat for tyveri
-
Sådan holder Janni og Jeppe sig i form: "Dem, der boller sammen, holder sammen"
-
Peter Asschenfeldt fylder 70 år: Pension og flytning i sigte
-
Janni Ree afslører stor nyhed
-
Janni Ree taler ud: Han var alkoholiker
-
Janni Ree skriver ny bog om mænd: Adskiller sig fra tidligere bøger
-
Janni Ree i ny stor satsning
-
SE VIDEOEN: Janni Ree skræmt fra vid og sans
-
Janni ramt af alvorlig sygdom: Hoster blod op
-
Nu sker det endelig: Janni og Karsten sammen igen
Mylius taler ud om stalker: Helt forfærdeligt
Kvinden opsøgte ham dagligt på hans bopæl.
I begyndelsen af Jørgen de Mylius' karriere, hvor hans musikprogrammer tiltrak millioner af lyttere, oplevede han bagsiden af medaljen ved at være kendt. Han fik en stalker; en kvinde, som dagligt opsøgte ham på hans bopæl.
Det fortalte han i DR-programmet 'Kender du typen', som for nylig besøgte ham i sommerhuset i Tisvilde.
- Det var en frygtelig ting. Jeg kendte ikke engang ordet stalker dengang. Hun bildte sig ind, at vi havde børn sammen. Det var helt forfærdeligt, hun hængte børnetøj op på snoren her, og så stod hun hver dag nede for enden af vejen og kiggede, gik bagefter mig og råbte: ”Hvad skal vi have til middag i aften, Jørgen", fortæller han.
LÆS OGSÅ: Natascha Linea er blevet gift med sit barns far
Der gik hele fem år, før han slap af med den uønskede kvinde.
- Det var svært at få nogen som helst myndigheder, der heller ikke kendte ordet stalker, til at gribe ind. Det var virkelig ubehageligt, siger den 75-årige musikvært.
LÆS OGSÅ: HOT NEWS: 'Gift ved første blik' tilbage med stor ændring