-
Der er fart på denne uge, viser både astrologi og tarot - men tre råd kan hjælpe os
-
Denne uge skifter energien markant - og det kan betyde skift i kærlighed og relationer
-
Er du frisk på en challenge? Nillou opfordrer os til at gøre dette i en uge
-
Krystaller: Sådan kan du bruge de helende energier i din hverdag
-
Mia kan tale med dyr og beroliger kæledyrsejere: ”Dyr frygter ikke døden”
-
Sådan fungerer 'face reading': Det siger dit ansigt om din personlighed
-
Jeg er bange for at vælge forkert i min karriere
-
Styrk forbindelsen til din skytsengel – sådan beder du om tegn
Pilou Asbæk til kamp mod sexchikane: Jeg gør det for min datter
Skuespilleren er blandt de mere end 1200, der har skrevet under.
Mere end 1200 personer fra den danske film- og teaterbranche har i skrivende stund skrevet under på et såkaldt 'manifest', der skal sætte en stopper for sexisme, seksuel chikane og seksuelle overgreb.
LÆS OGSÅ: Grove anklager mod Marys fotograf: Han var et seksuelt rovdyr
Opgøret kommer i kølvandet på den verdensomspændende #metoo-kampagne, der i Danmark har resulteret i, at mere end 500 beretninger om sexisme og overgreb er blevet delt i en hemmelig Facebook-gruppe for kvinder i branchen.
Blandt underskriverne, der hele tiden vokser i antal, er Trine Dyrholm, Nikolaj Coster-Waldau, Ghita Nørby og Pilou Asbæk.
– Jeg har skrevet under i solidaritet med mine kollegaer. Også før det blev 'Times up Danmark' (manifestet, red.). For mig handler det om at være far til en datter, som jeg ønsker de bedst mulige betingelser for fremtiden, fortæller Pilou Asbæk til HER&NU.
Den 35-årige skuespiller har datteren Agnes Asbæk på fem år med sin kone, dramatikeren Anne Bro, og han håber nu, at han kan være med til at gøre op med seksuelle krænkelser i branchen.
LÆS OGSÅ: ‘Vild med dans’-vinderens kæreste efter sexanklager: Jeg tror ikke på det