-
Janni ramt af alvorlig sygdom: Hoster blod op
-
Nu sker det endelig: Janni og Karsten sammen igen
-
Mere på vej: Linse vender tilbage til krimiuniverset
-
Tilbage på tv: Linse Kessler havde ét krav til produktionen
-
Taler ud om ”Vild med dans”-brandert: Jeg prøvede at stoppe Janni
-
Janni Ree under kniven igen: Se forvandlingen her
-
Linse overraskede Janni: Viste sin kønsbehåring på storskærm
-
Kendt tv-mand: Her er Linse Kesslers hemmelige date
-
Får Janni og Linse samme løn for nyt tv-program? Nu svarer de
-
Slikker sol med Jeppe i Mexico: Jannis badejern
-
Janni Ree og Linse Kessler er tilbage i nyt program
-
Se billedet: Janni Ree viser sit barnebarn frem
Robinson-deltageren Ole "Gamle" Thomsen er død
Han medvirkede i "Robinson" i 1998 og blev kendt som "Gamle Ole". Nu er Ole død.
Han var med i den første udgave af "Robinson Ekspeditionen" i 1998. Nu er Ole Louis Thomsen død i en alder af 88 år.
Det skriver JydskeVestkysten.
Reality var en helt ny genre, da "Robinson Ekspeditionen" tordnede frem i slutningen af 90'erne. Dengang var det ikke uvant at give hinanden øgenavne.
Derfor fik Ole Louis Thomsen navnet "Gamle-Ole", da han medvirkede i programmet i en alder af 60 år. Dengang kunne man medbringe en personlig ejendel, hvor Ole havde en pibe med.
"Robinson"-deltageren fra samme sæson Jens Romundstad, der fik navnet Biker Jens, har delt et opslag på Facebook, hvor han mindes sin gode ven.
– Mit møde med Ole var både planlagt og tilfældigt på samme tid. TV3 havde castet 16 deltagere til den første danske Robinson Ekspedition ud fra ét parameter, nemlig forskellighed. Dette var selvfølgelig ud fra antagelsen om, at jo større forskellighed, jo "bedre TV". Så det var planlagt fra TV3s side, at Ole og jeg i 1998 skulle med samme fly afsted til Borneo, men tilfældigt, at vi endte med at sidde ved siden af hinanden. Et umage venskab, vil nogen måske mene, men venskab, - et rigtigt venskab, det blev det, indleder Jens.
Jens har haft mange dybe samtaler med Ole på øen og efterfølgende, og han er blevet taget varmt imod af Oles familie.
– Da jeg blev kæreste med Karen, var Ole en af de første jeg fortalte det til. Ellen sagde straks, at vi skulle komme til Fanø, så de kunne møde hende. Og sådan blev det. Som at komme hjem. Samme omfavnende imødekommenhed og kærlighed, skriver Jens.
Jens nåede også at sige farvel til Ole, inden han slukkede piben.
– Ole vil altid være i mit hjerte. Ligesom hele familien vil det. Vi blev venner på et par nabo-flysæder og det tog os langt. Fra Borneo til Fanø. Et venskab over fire årtier, der aldrig falmede eller gled ud i Vesterhavet. Hold kæft, hvor vil jeg savne dig, Ole. Hvor føles det tomt uden dig. Vi nåede at sige farvel med hver vores dåseøl og piberøg i stuen, men savnet er så stort.