-
Se billedet: Janni Ree viser sit barnebarn frem
-
Lykkelige Janni og Jeppe: Nu er det officielt!
-
Janni om hård periode: Vi fandt sammen i sorgen
-
Janni Ree støtter Sisse Sejr-Nørgaard: Derfor blev hun dømt!
-
Se billederne: Stangstiv Janni indtager "Vild med dans"-studiet
-
Nu reagerer Jeppe endelig på Janni og Karstens genforening
-
Fest på Bryggen: Janni Ree fik frækt tilbud af Lebbe-Lone
-
Vildt syn i Rungsted Havn: Janni og Karsten sammen igen
-
Private billeder: Se Janni og Jeppes romantiske solferie
-
Janni efter retssagen: Overrasket over Karsten
-
Janni og Karsten i retten: Her falder afgørelsen
-
LIVE fra retten: Nu afgøres sagen mellem Janni og Karsten
Troels Mylenberg efter hårdt kræftforløb: Wilmer er min bedste ven
TV 2 News-værten Troels Mylenberg tøver ikke et sekund med at kalde familiens treårige Golden Retriever, Wilmer, for sin bedste ven.
TV 2 News-værten Troels Mylenberg tøver ikke et sekund med at kalde familiens treårige Golden Retriever, Wilmer, for sin bedste ven.
– Vi er jo sammen rigtig meget, og Wilmer er min hund. Jeg møder aldrig om morgenen de dage, hvor jeg er på arbejde. Jeg møder til middag i Odense, så jeg er altid hjemme om formiddagen, og der er det kun mig og Wilmer. Særligt i de perioder, hvor jeg har været syg, fandt jeg ud af, hvor meget naturen betyder, og at jeg kan gå med min hund. Det har virkeligt været godgørende, fortæller Troels Mylenberg, 55, som bor med familien på Thurø ved Svendborg.
Artiklen fortsætter under billedet:
Troels er igen at finde bag nyhedsdisken efter en langt og hårdt kræftforløb. For et år siden fik han konstateret en tumor på tyktarmen, som først medførte kemo, så operation for tarmstop, som betød en stomi, og derefter en hård omgang kemo igen med kraftige bivirkninger.
LÆS OGSÅ: Mark fra "Gift ved første blik" skal giftes
Troels var i lange perioder helt drænet og tabte sig, men operationen fik al kræft – og stomien – væk, og en afsluttende kemo-behandling fik ham helt tilbage.
Artiklen fortsætter under videoen:
Familien rykkede tæt sammen om Troels i hans lange sygdomsforløb, som varede næste trekvart år, og Wilmer veg ikke fra hans side.
– Hvis jeg ikke havde haft en hund, var jeg ikke kommet ud hver dag. Og der var en, som altid var glad. Han kunne helt klart mærke, at noget ikke var, som det skulle være. Jeg var igennem en kæmpe operation og kom hjem med et kæmpe sår med metalclips i. Der kunne han mærke, at han ikke skulle sætte potterne op på mig. ”Far har det ikke så godt, så jeg skal lige være lidt nænsom”, uden at jeg skulle sige noget.
Artiklen fortsætter under billedet:
Thurø Rev ved Svendborg Sund er parrets foretrukne sted for lange gåture.
– Der er her, Wilmer og jeg kommer ud hver dag. Han er jo min bedste ven, så når vi går rundt herude, så føles det som om, at vi snakker om vind og vejr, de store og de små ting. Han løber bare rundt og hygger sig og synes, det er fantastisk herude i naturen, fortæller Troels.
Artiklen fortsætter under billedet:
Vokset op med Berner
Sennen Wilmer er ikke familiens første hund.
– Før ham havde vi Basse, en Berner Sennen, som blev 11 år og døde i efteråret 2021. Så gik der lige et år, før vi fik overtalt mine kone, Lis, til, at vi skulle have hund igen. Vi ville gerne have en, der er lidt mindre end Berner Sennen, og så endte vi med en ”dansk standard-hund”. En hund skal have en vis størrelse, og da jeg var barn, havde vi altid Berner Sennen, det var hunden for mig. Vi går ikke op i race, så da vi skulle have Wilmer, skulle det bare være en hyggelig, nem og familievenlig hund.
Troels Mylenberg og Lis har fire børn i alderen 17 til 25 år – kun den yngste bor stadig hjemme. Men det er ikke noget problem at skulle lufte hund klokken 6.
– Sådan er Wilmer ikke. Han vågner først, når vi vågner. Han er virkelig en præmiehund, hvad det angår. Og så tigger han ikke, for vi kunne ikke drømme om at give ham noget ved bordet. Han er på tørkost og får nogle gulerødder en gang imellem. Så har han det bedst.
Artiklen er første gang bragt i denne uges HER&NU-blad. Du kan tegne et abonnement ved at klikke HER.