-
Der er fart på denne uge, viser både astrologi og tarot - men tre råd kan hjælpe os
-
Denne uge skifter energien markant - og det kan betyde skift i kærlighed og relationer
-
Er du frisk på en challenge? Nillou opfordrer os til at gøre dette i en uge
-
Krystaller: Sådan kan du bruge de helende energier i din hverdag
-
Mia kan tale med dyr og beroliger kæledyrsejere: ”Dyr frygter ikke døden”
-
Sådan fungerer 'face reading': Det siger dit ansigt om din personlighed
-
Jeg er bange for at vælge forkert i min karriere
-
Styrk forbindelsen til din skytsengel – sådan beder du om tegn
8 ting, du ikke vidste om Renée Toft Simonsen
Her er 8 ting, du måske ikke vidste om 80'ernes helt store supermodel.
- Renée er født i 1965 i Randers, men flyttede senere til Aarhus, hvor hun bor i dag med sin mand, Thomas Helmig.
- Parret har tilsammen fire børn: Hugo, som er Thomas Helmig og Renée Toft Simonsens fælles barn, Jens Kristian og Ulrikke, som er Renée Toft Simonsens fra tidligere forhold, og Ida Marie, som er Thomas Helmigs datter fra et tidligere forhold.
- Renée vandt i 1982 Ekstra Bladets konkurrence Face of the 80's og repræsenterede samme år Danmark ved konkurrencen Supermodel of the World, som hun vandt.
- Allerede samme år var hun på forsiden af amerikansk Vogue, og derefter fulgte en succesfuld karriere som supermodel i New York for Ford Models.
- Efter en årrække som model tog hun hjem til Aarhus for at læse psykologi og blev færdiguddannet i 2002.
- Renée udgav i 2003 sin første børnebog Karlas kabale og har siden udgivet en lang række bøger, hvoraf de fleste er børnebøger.
- Hun har også taget en manusuddannelse fra Den Danske Filmskole og skrevet to film om Iqbal Farooq, baseret på Manu Sareens børnebøger.
- Hun arbejder i øjeblikket på en bog om overgangsalderen og en film.