Lisbeth Vernsted-Fabricius er lige startet på arbejde igen efter flere år, men nu kan hun allerede læne sig tilbage i sofaen, tage en kop te og forberede sig på en pause, for datteren Ayasofia er blevet smittet med Corona.
LÆS OGSÅ: SÅ CUTE: 'Bagedyst'-stjerne deler særlig video med datteren
- Ayasofia har været i kontakt med en smittet i dagplejen. I nat havde hun det virkelig skidt, og i dag fandt vi ud af, at hun har det, skriver Lisbeth i et opslag på Instagram og henviser til Corona.
LÆS OGSÅ: Gør Anders Matthesen grin med Sofie Linde?
Selvom Corona hotlinen anbefalede, at familien splittede sig op, har de valgt alle fem at gå i isolation.
- Vi har ingen steder at tage hen, så vi går alle fem i isolation. Vi må prøve at se det positive i det. Vi får da en masse tid sammen, afslutter Lisbeth.
LÆS OGSÅ: Sofie Lassen-Kahlke: Jeg blev misundelig på min datter
Se opslaget fra Instagram herunder.
Man kan følge familien og se sæsonafslutningen på dokumentarserien 'Årgang 20' på tirsdag klokken 20.00 på TV 2 og TV 2 PLAY.