-
Kryptiske Janni Ree og Jeppe Stokholm: Vender tilbage på skærmen
-
Janni Ree kan ikke gå i fred på Smukfest: Det bliver vildere og vildere
-
Janni Ree afsted for første gang: Jeg er nervøs!
-
Janni Ree er fascineret af 2. verdenskrig: Har besøgt Hitlers sommerhus
-
Janni Ree bryder tavsheden: "Det er fuldstændig absurd"
-
Janni Ree og Jeppe Stokholm fejrer og nyder kærligheden – men én ting mangler
-
Midt i bogsuccesen: Janni Ree udsat for tyveri
-
Sådan holder Janni og Jeppe sig i form: "Dem, der boller sammen, holder sammen"
-
Peter Asschenfeldt fylder 70 år: Pension og flytning i sigte
-
Janni Ree afslører stor nyhed
-
Janni Ree taler ud: Han var alkoholiker
-
Janni Ree skriver ny bog om mænd: Adskiller sig fra tidligere bøger
Se dem i aftenens ‘X Factor’: Det startede som en joke
Duoen 'Unity' havde aldrig regnet med at gå videre til 5 Chair Challenge, men dommerne kunne se et eller andet ved vennerne.
Trods beskedne forkundskaber lykkedes det for Simon Kozma, 19 og 18-årige Marcus Enevoldsen fra Thisted at gå videre fra audition. De optrådte under navnet 'Unity', og dommerne syntes så godt om dem, at de gav dem endnu en chance. I aften er de således klar til at optræde i det nådesløse 5 Chair Challenge med Thomas Blachman som mentor for gruppe-kategorien.
- Det opstod som lidt af en joke under coronaen sidste år. Vi kedede os bravt og savnede nogle oplevelser. En annonce med tilmelding til 'X Factor' på Facebook gjorde udslaget. I løbet af fem minutter skrev vi os ind, og fik herefter grønt lys til at møde op, siger Simon og Marcus, der går i 2. g på musiklinjen, og som har været venner siden 2. klasse i Folkeskolen.
LÆS OGSÅ: Genkendte du Michella i 'X Factor': Har fået barn med konen
Erfaringsgrundlaget består af en medvirken i en musical i 1. g. Her fandt Marcus ud af, at Simon gjorde det godt som sanger, mens han selv var mere trænet, efter at han en årrække havde sunget i kor. Men at springe på hovedet ind i 'X Factor' kræver en evne til at skinne igennem. Hjælpen kom via en af deres dygtige klassekammerater på musiklinjen, der fik sat så meget skik på deres optræden, at det begyndte at ligne noget.
- Vi synes, det har været alt for grineren. Det har aldrig været tanken, at musikken skal være fremtiden for os. Vi nyder bare at være i det her, siger duoen.
LÆS OGSÅ: Tina forklarer: Man ser ikke i programmet, hvad jeg bliver så rørt over