-
Christina sidder bag kassen i Min Købmand – og ”hun er et lyspunkt”, mener kunderne
-
Patrice er kassedame i Kvickly: ”Jeg får rigtig meget tilbage”
-
I SuperBrugsen kan du møde Lene: ”Der sker noget med mig, når jeg kommer på arbejde”
-
Lene arbejder i Netto: ”Jeg er tit blevet spurgt, hvordan jeg kan smile så meget”
-
Lonni arbejder i Rema: ”Hvis jeg har en dårlig dag, så forsvinder det dårlige, når jeg sidder ved kassen”
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2026?
-
Her er alle de indstillede: 147 søde kassedamer m/k
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2025
-
Her er alle de indstillede: 226 søde kassedamer m/k
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2024
-
Ulla blev helt rørt, da hun modtog opkaldet: ”Jeg har aldrig prøvet sådan noget før”
-
Da en kvinde gav Joan det helt specielle brev, trillede tårerne straks ned ad kinderne
-
Da hun mistede sin mand, blev særligt én ting vigtig: Nu hyldes 81-årige Bente for det
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2024?
-
Vær med til at indstille Danmarks sødeste kassedame m/k 2024
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2023
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2023?
-
Her er alle de indstillede: 350 søde kassedamer m/k
-
Finalist til Danmarks sødeste kassedame: Marianne kan gøre selv en trist dag god
-
Finalist til Danmarks sødeste kassedame: Mia er blevet lidt af en lokal berømthed
'Årgang 0'-piger løfter sløret for den nye sæson
Stephanie og Rachel løfter lidt af sløret for, hvad vi kan glæde os til, når 'Årgang 0' ruller over skærmen i det nye år.
Når kalenderen skriver januar 2018, er det igen blevet tid til at gense TV 2-successen 'Årgang 0'. Rachel fra Aabenraa, Stephanie fra Slagelse og Christian fra Aarhus er nu blevet 17 år og for alvor ved at træde ind i de voksnes rækker.
De tre hovedpersoner har endnu ikke fået lov at se programmerne for det nye år, men Stephanie løfter nu sløret for lidt af det, der er blevet optaget hjemme hos hende til den kommende sæson:
LÆS OGSÅ: ‘Årgang 0’-piger afslører: Vil vi fortsætte efter 2018?
- Seerne kan endnu engang glæde sig til selvfølgelig at følge mig og min familie. Der kommer måske til at være lidt med min kæreste med. Og en lille smule med skolen også, da jeg er startet på HF, afslører Stephanie, der nyder sit 17-årige liv:
- Det går rigtig godt på skolen, og jeg føler, at jeg er kommet godt igang, kan følge godt med i fagene og har en god forståelse for dem. Jeg er også kommet i en rigtig skøn klasse. Derhjemme går det også godt og også med min kæreste, som jeg har været sammen med i et år til december. Det er rigtig dejligt.
LÆS OGSÅ: 'Årgang 0’-Mathilde flytter sammen med kæresten
LÆS OGSÅ: Geggo: Cengiz har ødelagt mit og Linses forhold
Flyttet til Birkerød
Også Rachel glæder sig til at se sig selv blive vist på dansk tv i 18. sæson af programmet. Hun kom efter sommeren tilbage fra Argentina, hvorefter hun flyttede til Birkerød for at starte på samme kostskole som storebror David.
- I den nye sæson kommer der nogle optagelser fra Argentina, både fra skolen og fra en rejse til Buenos Aires, og så kommer der også optagelser fra den nye skole i Birkerød og min hjemkomst til Danmark, afslører Rachel.
GALLERI: Kan du huske ‘Årgang 0′-børnene som små?
- Jeg er glad for at være tilbage i Danmark, selvom jeg savner Argentina rigtig meget, men det er dejligt at bo i Birkerød og gå på IB. I øjeblikket har jeg meget travlt med skolen og diverse projekter, såsom musical, MUN, AFS og CISV, men jeg får da også tid til at se mine forældre cirka en gang om måneden, og ellers snakker jeg sammen med dem cirka to-tre gange om ugen. Og David går jo samme sted som mig, så ham ser jeg en del, forklarer Rachel om den nye tilværelse på Sjælland.
Det vides endnu ikke, hvornår 'Årgang 0' har sæsonpremiere.
LÆS OGSÅ: ‘Årgang 0’-Rachel: Det er hårdt at komme hjem