Christina Hamann

Christina satsede alt i "Robinson": Taktisk gav det bedst mening

Christina Hamann brød selv alliancen med hold Syd, og det gav bagslag. 

logo herognu HER&NU HN

De tilbageværende fra det oprindelige hold Syd havde en aftale om at spille sammen, men den plan gik i vasken, da Sanshiro fik nys om, at Christina ønskede ham ude. 

For Christina Hamann gav det bagslag og kostede hende sin egen plads i ekspeditionen, men den dag i dag holder hun fortsat fast i, at det var en chance, hun var nødt til at tage. 

– Jeg kunne godt fornemme, at det stod mellem Sanshiro og mig blandt de fire, der kunne stemmes på. Derfor så jeg det som taktisk klogt at forsøge at få en så stærk individuel spiller ud kort før en sammenlægning. Det handlede først og fremmest om at redde mig selv og samtidig stille mig bedst muligt fremadrettet. Det var ikke personligt – jeg synes, Sanshiro er en skøn fyr, men jeg holder stadig fast i, at det taktisk ville have givet bedst mening at stemme på ham, forklarer Christina til HER&NU. 

 Artiklen fortsætter under videoen. 

Da Christina gik mod Ø-rådet havde hun godt en fornemmelse af, hvor pilen ville pege hen. 

– Jeg kunne godt mærke, at Pete, Alexandra og Sanshiro havde fået etableret et stærkt bånd til hinanden, og jeg havde derfor en fornemmelse af, at jeg nok ikke kunne stole fuldt ud på dem. Det viste sig jo også at være rigtigt. "Robinson" handler i høj grad om alliancer og dobbeltspil. Jeg røg ud, fordi de andres spil lykkedes bedre end mit. Så enkelt er det egentlig.

Selvom Christina røg ud lige før sammenlægning, så har hun taget en masse med fra ekspeditionen. 

– Jeg har lært utrolig meget dernede. Det er en fuldstændig crazy, men helt unik oplevelse, og jeg er virkelig glad for, at jeg slap gennem nåleøjet og fik chancen. Man bliver skrællet helt ind til benet, lever uden alle de ting, man normalt tager for givet, og er sammen med fremmede mennesker 24/7. Jeg elskede konkurrencerne og adrenalinen, og jeg har fået både nye perspektiver, erfaringer og nogle skønne relationer med hjem. Og om jeg ville gøre det igen? Ja, det ville jeg nok! Jeg elsker at udfordre mig selv og prøve mig selv af, så jeg håber bestemt ikke, det er sidste gang, jeg får mulighed for det, slutter Christina.