-
Christina sidder bag kassen i Min Købmand – og ”hun er et lyspunkt”, mener kunderne
-
Patrice er kassedame i Kvickly: ”Jeg får rigtig meget tilbage”
-
I SuperBrugsen kan du møde Lene: ”Der sker noget med mig, når jeg kommer på arbejde”
-
Lene arbejder i Netto: ”Jeg er tit blevet spurgt, hvordan jeg kan smile så meget”
-
Lonni arbejder i Rema: ”Hvis jeg har en dårlig dag, så forsvinder det dårlige, når jeg sidder ved kassen”
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2026?
-
Her er alle de indstillede: 147 søde kassedamer m/k
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2025
-
Her er alle de indstillede: 226 søde kassedamer m/k
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2024
-
Ulla blev helt rørt, da hun modtog opkaldet: ”Jeg har aldrig prøvet sådan noget før”
-
Da en kvinde gav Joan det helt specielle brev, trillede tårerne straks ned ad kinderne
-
Da hun mistede sin mand, blev særligt én ting vigtig: Nu hyldes 81-årige Bente for det
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2024?
-
Vær med til at indstille Danmarks sødeste kassedame m/k 2024
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2023
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2023?
-
Her er alle de indstillede: 350 søde kassedamer m/k
-
Finalist til Danmarks sødeste kassedame: Marianne kan gøre selv en trist dag god
-
Finalist til Danmarks sødeste kassedame: Mia er blevet lidt af en lokal berømthed
Sigmund klar med ny sang med vigtigt budskab: Det er sørgeligt, at det er kommet så langt ud
Realitydeltageren har netop udgivet en ny sang med et vigtigt budskab.
Hvor mange likes har jeg fået på mit billede? For mange er det en vigtig ting, når man har delt noget på de sociale medier. Men hvorfor er det det, og er der overhovedet grund til at gå op i det?
Det spørger 'X Factor'-deltageren Sigmund Trondheim, der for nylig også var aktuel i DR3-serien 'Kommer Sigmund i helvede?', i en ny sang og musikvideo, der netop er kommet på gaden.
LÆS OGSÅ: ‘X Factor’-Sigmund frygter helvedet: Jeg skammer mig over min seksualitet
Artiklen fortsætter under videoen, hvor du kan høre Amalie, der har lidt svært ved forskellen på SAS og SARS
LÆS OGSÅ: Hannah Melissa hævnede sig på ekskæreste med nøgenbilleder
Sangen 'Det perfekte liv' er en del af et sketchkoncept, som Christel Knop og Denice Puggaard, der også er med i sangen, er i gang med. Det tager - ligesom sangen - udgangspunkt i det overdrevne perfekte liv, og hvad folk er i stand til at gøre for at vise, at de lever det perfekte liv.
- Jeg synes, at de sociale medier har taget alt for meget overhånd og bare det at se, hvordan mange børn og unge måler deres værd i likes og følgere, og det vil vi gerne sætte fokus på og formidle på en sjov måde. Selvom det er ret komisk, er det også bare megasørgeligt, at det er kommet så langt ud, siger Sigmund og fortsætter:
- Det er noget, jeg har talt meget om med min manager og veninde, Christel Knop, hvordan vi selv kan 'get caught up' i at sidde og tænke i tal og likes. Og hvorfor gør vi det? Like why are we measuring ourselves in these likes? Så Christel foreslog, at vi skulle lave en video som sætter fokus på problemet, som folk vil kunne relatere til.
SE BILLEDERNE: Dansk realitybabe har fundet kærligheden
Herunder kan du høre 'Det perfekte liv', som Sigmund skal optræde med til fredagens Reality Awards: