Trommeslager Noah Elias Rasmussen og forsanger Rumle Hueg Kærså fra bandet Aphaca i Backstage Village på Roskilde Festival
Noah Elias Rasmussen og Rumle Hueg Kærså

Stor drøm opfyldt for Aphaca: Nu reagerer de

Festivalpladsen var sort af mennesker i lang omkreds, da Aphaca spillede på Roskilde Festival. Nu sætter to af bandets medlemmer ord på oplevelsen.

logo herognu HER&NU HN

Det er af mange blevet kaldet en sand magtdemonstration, da bandet Aphaca indtog en propfyldt Arena på Roskilde Festival torsdag.

Artiklen fortsætter under videoen...

Lørdag var to af bandmedlemmerne, forsanger og guitarist Rumle Hueg Kærså og trommeslager Noah Elias Rasmussen, atter tilbage på festivalen, og til HER&NU satte de ord på den vilde oplevelse.

- Fucking magisk, lød det fra Noah, mens Rumle tilføjede:

- Det var fuldstændig fantastisk. Det er stadig ved at sætte sig i kroppen.

Menneskehavet strakte sig langt ud over teltscenens rammer, og der er ingen tvivl om, at scenen var alt for lille til det kæmpestore musiknavn - også selvom bandet i sidste øjeblik allerede var blevet opgraderet fra at spille i opvarmningsdagene til at få deres Roskilde-gennembrud på festivalens anden største scene.

Og selvom det som tilskuer var tydeligt at mærke, at den store oplevelse gav anledning til våde øjne hos de fire medlemmer, der også tæller Bertil Engberg Nielsen på keyboard og Bertram Ask Plauborg på bas, så var det først bagefter, de fandt ud af, hvor massivt fremmødet faktisk havde været.

- Man kunne ikke se vildt meget fra scenen, så det var først efter, at vi kunne se droneoptagelserne af folk uden for teltet. Det var fantastisk. Man kunne mærke hver og én, hvilket var crazy, forklarede en storsmilende Rumle. 

Det store højdepunkt i karrieren blev da også fejret bagefter hos det travle band og alle omkring dem.

- Vi spiste en kæmpe middag med vores hold efter og gik rundt og krammede og så noget D1MA. Det var godt. Vi skulle spille dagen efter, så der var ikke tid til den helt store, forklarede han.

Bandets popularitet har den seneste tid været gennem en eksponentiel stigning, og med en proppet kalender henover sommeren er der heller ikke meget tid til at slappe af og suge indtryk lige foreløbigt.

- Når man er færdig med sommertouren, så tror jeg, det bliver en blanding af alle koncerter og indtryk. Så engang i slut september. Det bliver fedt, afsluttede Rumle, før de to rockstjerner skulle høre en masse musik på festivalens sidste dag.