-
Der er fart på denne uge, viser både astrologi og tarot - men tre råd kan hjælpe os
-
Denne uge skifter energien markant - og det kan betyde skift i kærlighed og relationer
-
Er du frisk på en challenge? Nillou opfordrer os til at gøre dette i en uge
-
Krystaller: Sådan kan du bruge de helende energier i din hverdag
-
Mia kan tale med dyr og beroliger kæledyrsejere: ”Dyr frygter ikke døden”
-
Sådan fungerer 'face reading': Det siger dit ansigt om din personlighed
-
Jeg er bange for at vælge forkert i min karriere
-
Styrk forbindelsen til din skytsengel – sådan beder du om tegn
Ditte og hendes kæreste købte en gammel købmandsgård – og indretter sig primært med genbrugsfund
Trangen til ro, natur og mere albuerum fik Ditte Ingemann og Christian Grenaa til at forlade Nørrebros pulserende byliv og søge mod landlige omgivelser. I en charmerende købmandsgård udenfor Roskilde har de fundet drømmehuset med historie, charme og plads til fine genbrugsfund.
Ditte Ingemann elskede det hektiske liv på Nørrebro, med masser af liv og leben. Alligevel voksede trangen til mere ro, og hun og kæresten Christian begyndte at drømme om at flytte på landet.
– Vi blev enige om at flytte ud af byen, men vi vidste ikke helt præcis, hvad det var vi ledte efter. Vores strategi var bare at tage ud og se på en masse forskellige huse. Købmandsgården var det første hus vi kiggede på, og vi elskede det fra første øjekast, fortæller Ditte.
Men parret turde ikke bare købe det første og bedste, så de ledte videre. Og efter ni måneder og utallige besøg til åbent hus, havde parret stadig ikke fundet noget, der kunne matche den charmerende gamle gård.
– Jeg var inde at tjekke på Boligsiden hver dag, om det stadig var til salg. Og da vi så huset igen på den skønneste sommerdag, var vi ikke et sekund i tvivl om, at dette var det rigtige sted for os, siger Ditte.
Med respekt for historien
Hun og Christian flyttede direkte ind i huset uden at male eller sætte noget i stand. Det var nemlig vigtigt for parret at lære stedet og deres nye hverdag godt at kende, inden de tog drastiske beslutninger.
– Vi føler en forpligtelse til at føre husets sjæl videre, og passe godt på historien her. Så når vi på sigt vil tilpasse huset mere til os, vil vi gå meget nænsomt til værks.
Vi vil f.eks. skifte det gamle køkken ud, da det er meget slidt og alt for lavt til især Christian, der er over to meter høj. Men vi går lige nu og funderer over, hvordan vi kan genbruge alle de gamle blå køkkenelementer i mit studio, da vi synes, de hører til stedet her, forklarer Ditte.
Parrets største dilemma lige nu er de gamle døre i stueetagen. For Christians højde gør, at han skal dukke sig hver gang han går igennem stuerne.
– Den praktiske løsning ville være at forhøje dørkarmen og købe nye døre. Men vi nænner bare ikke at fjerne de smukke gamle døre.
De tidligere ejere havde til Dittes store fornøjelse efterladt en masse ting, både praktiske ting som haveredskaber og værktøj, men også flere ting fra købmandens tid.
– I laden står den gamle mølle, hvor købmanden malede sit mel og ved siden af ligger de gamle melsække med hans navn og alt hans værktøj. Jeg synes, det er et herligt vidnesbyrd om husets fortid som købmandsgård, siger hun.