-
Krystaller: Sådan kan du bruge de helende energier i din hverdag
-
Mia kan tale med dyr og beroliger kæledyrsejere: ”Dyr frygter ikke døden”
-
Sådan fungerer 'face reading': Det siger dit ansigt om din personlighed
-
Jeg er bange for at vælge forkert i min karriere
-
Styrk forbindelsen til din skytsengel – sådan beder du om tegn
-
10 kendte ærkeengle – søg hjælp til kærlighed, angst, sorg og helbredelse
-
Bemærker du et dyr igen og igen, er det måske et tegn: ”De vil fortælle dig noget”
-
Her er de syv indre energier, der former vores valg – hvilken er du?
Frank og Casper afslører: De er ikke venner
Arbejdsvenskabet blomstrer mellem Casper Christensen og Frank Hvam, men privatlivet adskiller dem. Det afslører de i et interview til TV 2.
Det er nok ikke mange danskere, der ikke er bekendt med karaktererne Frank og Casper — det uadskillige makkerpar i komedieserien 'Klovn'.
Artiklen fortsætter under videoen...
Serien, der nu i 10 sæsoner stadig kan få folk til at krumme tæer og grine, når de to herre forsøger at være i verden på deres helt egen måde.
De to herre er selvfølgelig spillet af Frank Hvam og Casper Christensen, som siden 2005 har samarbejdet om det succesfulde projekt.
Men noget, som måske kan komme bag på mange, der har fulgt dem hver især, er, at de to altså ikke definerer deres relation som et venskab.
— Vi er sindssygt glade for at arbejde sammen. Men privat er vi ikke helt så vilde med hinanden, indrømmer Casper Christensen i et interview til TV 2.
LÆS OGSÅ: Sean Bornkessel om kærligheden: "Jeg håber, den kommer"
I stedet for kalder de det et arbejdsvenskab, for det er i arbejdet med 'Klovn', at de finder hinanden — faktisk kan der gå flere år mellem de mødes.
Har forsøgt med en privat relation
De ærgrer sig dog ikke over, at de ikke ser hinanden som venner, selvom de har forsøgt gennem årene at opbygge en privat relation.
LÆS OGSÅ: Dennis Knudsen på campingtur: Derfor har han chauffør med
Til TV 2 fortæller de, at 'Klovn' bare altid overtager i deres forhold til hinanden og uddyber med en anekdote om, at de engang var ved at blive smidt ud af michelin restauranten 'Noma', fordi de ikke kunne stoppe med at grine i deres idéudvikling til serien.
Men når det kommer til livet ved siden af 'Klovn'-projektet, er forskellighederne store, og hvor Casper har haft mere knald på, som klubejer og perioder med alkohol, kokain og fester, så har Frank levet et mere tilbagetrukket liv med kone og to børn.
Det, der virker for dem er reglen om, at de ikke kommentere på hinandens måder at leve på til pressen. Den har holdt i 25 år, og mon ikke, at det fortsætter sådan.
De oplever hinanden som ultimative inspirationskilder - og det er nok for dem.
LÆS OGSÅ: Søren Fauli om ny Musik i Lejet-lokation: "Det er genialt"
Se den helt nye sæson af 'Klovn — Den Tredje Verdenskrig' nu på TV 2 PLAY.