-
Midt i bogsuccesen: Janni Ree udsat for tyveri
-
Sådan holder Janni og Jeppe sig i form: "Dem, der boller sammen, holder sammen"
-
Peter Asschenfeldt fylder 70 år: Pension og flytning i sigte
-
Janni Ree afslører stor nyhed
-
Janni Ree taler ud: Han var alkoholiker
-
Janni Ree skriver ny bog om mænd: Adskiller sig fra tidligere bøger
-
Janni Ree i ny stor satsning
-
SE VIDEOEN: Janni Ree skræmt fra vid og sans
-
Janni ramt af alvorlig sygdom: Hoster blod op
-
Nu sker det endelig: Janni og Karsten sammen igen
-
Mere på vej: Linse vender tilbage til krimiuniverset
-
Tilbage på tv: Linse Kessler havde ét krav til produktionen
Står bag højtelsket julehit: Chris Rea er død
Den Middlesbrough-fødte musiker bag juleklassikeren "Driving Home for Christmas" er død.
Den britiske rockmusiker Chris Rea, som står bag juleklassikeren "Driving Home for Christmas", er død. Han blev 74 år gammel.
Det var i mandags, at sangeren døde på hospitalet omringet af familie.
Dødsfaldet skete efter kort tids sygdom. Det oplyser en talsperson på vegne af sangerens kone og to børn til BBC.
Chris Rea har tidligere i livet døjet med helbredsproblemer både i form af kræft i bugspytkirtlen, som han derfor fik fjernet i 2001, ligesom han i 2016 fik et slagtilfælde.
Familien oplyser ikke, hvilken sygdom sangeren kæmpede med op til dødsfaldet.
En udødelig klassiker
Sangeren udkom med "Driving Home for Christmas" i 1986, men idéen opstod otte år inden, da han sad i en bilkø for netop af komme hjem til jul.
– Det sneede, og vi blev ved med at sidde fast i trafikken. Når jeg kiggede over på de andre trafikanter, så de alle så ulykkelige ud. For sjov begyndt jeg at synge "We're driving home for Christmas...", har Chris Rea ifølge DR udtalt til The Guardian i 2016.
Sangen er populær verden over, og i 2012 blev den kåret som Storbritanniens 12. mest populære julesang.
Foruden juleklassikeren står han bag hits som "I Can Hear Your Heartbeat" og "On The Beach".