-
Janni Ree kan ikke gå i fred på Smukfest: Det bliver vildere og vildere
-
Janni Ree afsted for første gang: Jeg er nervøs!
-
Janni Ree er fascineret af 2. verdenskrig: Har besøgt Hitlers sommerhus
-
Janni Ree bryder tavsheden: "Det er fuldstændig absurd"
-
Janni Ree og Jeppe Stokholm fejrer og nyder kærligheden – men én ting mangler
-
Midt i bogsuccesen: Janni Ree udsat for tyveri
-
Sådan holder Janni og Jeppe sig i form: "Dem, der boller sammen, holder sammen"
-
Peter Asschenfeldt fylder 70 år: Pension og flytning i sigte
-
Janni Ree afslører stor nyhed
-
Janni Ree taler ud: Han var alkoholiker
-
Janni Ree skriver ny bog om mænd: Adskiller sig fra tidligere bøger
-
Janni Ree i ny stor satsning
Bestseller-duo giver status på Jussi Adler-Olsens helbred
Line Holm og Stine Bolther afslører, at den 12. Afdeling Q-bog formentlig udkommer i 2026 - og arbejdet er netop begyndt.
Med over ti bind har krimiforfatter Jussi Adler-Olsen, 74, bjergtaget hele verden med fortællingen om Carl Mørk. Krimiserien er også blevet til flere film og serier - senest Netflix-serien "Dept. Q".
Artiklen fortsætter under videoen:
Lige nu arbejder krimiforfatterne Line Holm og Stine Bolther - med Jussi Adler-Olsen i ryggen - på bog nummer 12 i Afdeling Q.
LÆS OGSÅ: Sandra Toft er gravid
Det er selvsamme forfattere, som også stod bag den 11. Afdeling Q-bog "Døde sjæle synger ikke" i samarbejde med Adler-Olsen, som er alvorligt syg af knoglemarvskræft.
Da Line Holm og Stine Bolther mødte op til "Det Vi Elsker Prisen 2025", var det uden Adler-Olsen ved deres side - men de forsikrede om, at han har det godt.
- Vi har lige været oppe ved ham og spise ostemadder - og snakke hemmeligheder. Han er meget glad, stolt og lettet, ligesom vi er, delte Line Holm, der blev suppleret af Stine Bolther:
- Han ville gerne have været her i dag, og han har det faktisk også rigtig godt, men han passer selvfølgelig på sit helbred.
LÆS OGSÅ: Sebastian og Asta afslører bryllupsplaner: Vi går en helt anden vej
Tur til London
Af hensyn til helbredet forsøger krimiforfatteren at begrænse sin deltagelse i store forsamlinger.
- Man passer lidt på ham, og det gør vi andre selvfølgelig også. Han har det godt og er meget stolt af den nye Netflix-serie (Dept. Q, red.), som han også har været i London og været med til premieren på, delte Stine Bolther.
Her mødte han både instruktøren og alle skuespillerne - blandt andre skuespiller Matthew Goode, som spiller rollen som Carl Mørk.
Til næste år rammer den 12. bog i Afdeling Q-serien trykken, hvis alt går efter planen.
LÆS OGSÅ: "Gift ved første blik"-par er blevet skilt
- Det er den, vi er i gang med at arbejde videre med. Vi er stort set lige startet, så vi regner med, at den udkommer en gang til næste år. Det satser vi på, delte de.