-
Mere på vej: Linse vender tilbage til krimiuniverset
-
Tilbage på tv: Linse Kessler havde ét krav til produktionen
-
Taler ud om ”Vild med dans”-brandert: Jeg prøvede at stoppe Janni
-
Janni Ree under kniven igen: Se forvandlingen her
-
Linse overraskede Janni: Viste sin kønsbehåring på storskærm
-
Kendt tv-mand: Her er Linse Kesslers hemmelige date
-
Får Janni og Linse samme løn for nyt tv-program? Nu svarer de
-
Slikker sol med Jeppe i Mexico: Jannis badejern
-
Janni Ree og Linse Kessler er tilbage i nyt program
-
Se billedet: Janni Ree viser sit barnebarn frem
-
Lykkelige Janni og Jeppe: Nu er det officielt!
-
Janni om hård periode: Vi fandt sammen i sorgen
Kommer der mere "Min sidste gave"? Nu svarer Esben Dalgaard
Det succesfulde DR-program vender måske tilbage med en sæson to.
I årets første måneder var Esben Dalgaard aktuel i det rørende og livsbekræftende DR-program "Min sidste gave".
Her hjalp han fire uhelbredeligt syge mennesker til at give en særlig gave til deres nærmeste, og programmet gav derigennem et indblik i, hvordan tanker om døden forandrer livet for både den syge og de pårørendes.
Artiklen fortsætter under videoen...
Programmet fik en varm modtagelse af seerne, og Esben Dalgaard, der selv er terminalt syg af modermærkekræft, er også ganske åben for at gentage succesen.
Det fortalte han, da HER&NU mødte ham til Mofibo Awards sidste uge og spurgte, om der kommer mere af programmet.
– Det håber jeg, og det drømmer jeg om, men jeg ved det ikke, lød det fra den 49-årige skuespiller.
Han kunne dog dele, at døren til en sæson to på nuværende tidspunkt er på klem, men der er nogle ting, der skal falde på plads, før den kan åbnes helt.
– Vi har nogle møder coming up. Det er mange komplekse ting, der spiller ind, for om sådan noget skal gentages, fortalte han og slog fast, at han selv er klar på at lave flere afsnit af programmet.
– Jeg håber da på det, for jeg synes, det var et program, der gav enormt god mening, både for mig personligt, men selvfølgelig også for mange seere.