-
Mere på vej: Linse vender tilbage til krimiuniverset
-
Tilbage på tv: Linse Kessler havde ét krav til produktionen
-
Taler ud om ”Vild med dans”-brandert: Jeg prøvede at stoppe Janni
-
Janni Ree under kniven igen: Se forvandlingen her
-
Linse overraskede Janni: Viste sin kønsbehåring på storskærm
-
Kendt tv-mand: Her er Linse Kesslers hemmelige date
-
Får Janni og Linse samme løn for nyt tv-program? Nu svarer de
-
Slikker sol med Jeppe i Mexico: Jannis badejern
-
Janni Ree og Linse Kessler er tilbage i nyt program
-
Se billedet: Janni Ree viser sit barnebarn frem
-
Lykkelige Janni og Jeppe: Nu er det officielt!
-
Janni om hård periode: Vi fandt sammen i sorgen
Sara Blædel afslører stor nyhed: Sker for første gang
Forfatter Sara Blædel har skrevet sin allerførste børnebog, som hun håber på kan tænde læselysten hos flere børn.
Efter 20 år som succesfuld krimiforfatter kaster Sara Blædel sig nu over børnelitteraturen. Hun er aktuel med sin første børnebog, "De Berygtede", der er et univers inspireret af mysterier og af bøgerne "De Fem".
Inspirationen udspringer blandt andet fra Saras egen opvækst på landet, hvor hun sammen med en veninde lå på lur og spionerede på søndagsbilister, mens de opfandt dramatiske historier om, hvad der mon gemte sig i bagagerummene.
– Universet kom til mig helt naturligt, og så kastede jeg mig ud i at skrive fortællingen, fortæller Sara til HER&NU.
Artiklen fortsætter under videoen:
"De Berygtede" handler om fire modige børn, som bliver hvirvlet ind i et mystisk eventyr. En gammel historie om den blå dame, vogteren af et forsvundet gavebrev, vækkes til live, og de fire venner må opklare, hvad der i sin tid skete med Inger Nørby, der forsvandt sporløst for mange år siden.
– De hedder "De Berygtede", fordi de blandt forbrydere, banditter og skumle typer er berygtede for at spænde ben for dem. Man slipper ikke afsted med meget, hvis "De Berygtede" kommer på tværs, fortæller Sara.
LÆS OGSÅ: "Gift ved første blik"-deltager har fået en kæreste
For Sara har det været en glæde at fordybe sig i et helt nyt univers, og hun håber, at bogen kan tænde læselysten hos endnu flere børn.
– Jeg håber, børn bliver nysgerrige på at læse. Mange afviser det på forhånd, men hvis man først får lyst til at være i et univers som det her, så vender læseglæden tilbage, siger Sara og tilføjer:
– Det er ikke pligt, der får én til at åbne en bog, det er lysten, og glæden ved at vende tilbage til et univers, man kender. Det håber jeg på, at jeg kan være med til at skabe med min første børnebog.
Historien får ekstra liv gennem illustrationer af Emilia Rubæk.
– Farverne, udtrykkene og karaktererne. Emilia ramte simpelthen alt spot on! Bogen blev præcis, som min første børnebog skulle være, skriver Sara på Facebook, og der er mere på vej.
Sara Blædel har allerede skrevet efterfølgeren til "De Berygtede". Anden bog i serien hedder "Mysteriet i Sortemosen" og udkommer den 18. marts 2026.
LÆS OGSÅ: Pilou Asbæks svære tid: Truet på livet
Se bogen herunder: