Sebastian Klein til Tvprisen 2020.
Sebastian Klein til Tvprisen 2020.

Sebastian Kleins store fortrydelse: Kom for sent til sin fars død

Sebastian Klein ville holde sin far i hånden på dødlejet, men han nåede det ikke. 

logo herognu HER&NU HN

Efter kort tids kræftsygdom sov Jesper Klein tilbage i 2011 ind på Diakonissestiftelsens Hospice på Frederiksberg. Desværre uden sin søn ved sin side. 

Artiklen fortsætter under videoen:

I DR-podcasten ”Døde forældres klub” fortæller Sebastian Klein, som nu er 53 år, at han lige akkurat kom for sent. Han havde netop besøgt sin far og rådført sig med personalet, inden han kørte hjem for at lave mad til sine børn. De kunne dog ikke svare på, om hans fars død var nært forestående. Men han var knap trådt ind ad døren derhjemme, før han fik opkaldet med beskeden om, at ”det er nu”. 

– Jeg kører alt, hvad jeg kan, for at komme derud. For at være der. For det betyder noget, det der med, at han... Jeg skal være der, når han dør, fortæller han i podcasten. 

Ariklen fortsætter under billedet:

Jesper
Klein døde
i 2011 i en
alder af blot
66 år.
Jesper Klein døde i 2011 i en alder af blot 66 år.

Fra bilen ringede han til sin kusine, der bor nær Diakonissestiftelsen, og hun skyndte sig derover. 

– Hun ringer til mig undervejs og siger: ”Du skal skynde dig, Sebastian. Det er nu. Du skal skynde dig”, og hun græder. Jeg kører alt, hvad jeg kan. Og jeg kommer fem minutter for sent. Og det kommer jeg mig aldrig over. At han ikke kunne være der og holde sin far i hånden, er umuligt at slippe. 

– Det betød noget for mig, og det vil for altid martre mig. Fordi det er ikke kun for hans skyld. Det er i virkeligheden også for ens egen skyld, at man vil være der, når han forsvinder, så man får en eller anden ro i sjælen.

Artiklen er første gang bragt i denne uges HER&NU-blad. Du kan tegne et abonnement ved at klikke HER.

På billedet ses prinsesse Isabella, dronning Mary, Zindy, Petra Nagel, Nikolaj Kopernikus og melodi grand prix vinderen 2026
HER&NU-forside uge 8.