Smilende ældre mand i blå jakke foran menneskemængde ved oplyst udendørs fest
Per Pallesen

Per Pallesen med armen i slynge: Den er brækket

Per Pallesen havde sin hustru Vivian Dencker med til gallapremiere på Cirkusrevyen. 

logo herognu HER&NU HN

Skuespiller Per Pallesen havde stadig sit gode humør, da han sammen med sin hustru, Vivian Dencker, kom til Bakken torsdag aften med armen i slynge. 

– Vivian vandt, griner Per, da journalist fra HER&NU spørger, hvad der er sket med armen. 

 Artiklen fortsætter under videoen. 

Så dramatisk stod det dog ikke til i virkeligheden. 

– Min venstre arm er brækket. Jeg faldt på græsplænen, så enkelt er det, fortæller Per, der også er i Cirkusrevyen for at hylde Dirch Passer, der ville være fyldt 100 år i maj 2026. 

– Han betød en masse for mig. Jeg mødte Dirch første gang, da jeg var otte år i Aars. Han skulle klippes. Så da han havde været til frisør, gik jeg ind til frisøren bagefter og tog noget af hans hår i en kuvert. Så da vi spillede sammen i 75, fik han en lille premieregave - han fik håret. Så sagde han, "hvor er du en sød dreng, der er intet som at få håret tilbage", siger Per og uddyber, at Dirch har betydet alt for revy.