Premiere på 'Billie Eilish: Hit Me Hard and Soft',  Rødovre ATLAS biograferne
Premiere på "Billie Eilish: Hit Me Hard and Soft", Rødovre ATLAS biograferne

Godt nyt fra Jesper Dein om sygdomsforløb

Jesper Dein var også til at finde på den røde løber til event-premieren på "Billie Eilish - Hit Me Hard and Soft: The Tour".

logo herognu HER&NU HN

Jesper Dein har været uhelbredeligt syg med kræft i snart ti år. I februar fortalte DR-værten, at han at ifølge lægerne i bedste fald har 11-12 måneder, i værste fald fire til fem måneder tilbage at leve i.

Artiklen fortsætter under videoen: 

Da han sammen med kæresten Malene i tirsdags var til premiere på Oscar-vinderen James Camerons koncertfilm med popsensationen Billie Eilish, havde han dog en god nyhed.

– Lige nu har jeg det fint, og de sidste prøver viser, at medicinen virker, så det er jo fedt. Så derfor har jeg fået en udsættelse, kan man sige, så det er megafedt. Så jeg er her i et stykke tid endnu, fortæller han.

Han får behandlinger hele tiden og bliver scannet hver tredje måned.

– Så går man og venter og er ved at skide i bukserne over svaret. Det er biologisk medicin, så på et eller andet tidspunkt virker det ikke mere. Det ved jeg godt. Så håber jeg bare der er længe til, lød det ærligt.