-
Janni om hård periode: Vi fandt sammen i sorgen
-
Janni Ree støtter Sisse Sejr-Nørgaard: Derfor blev hun dømt!
-
Se billederne: Stangstiv Janni indtager "Vild med dans"-studiet
-
Nu reagerer Jeppe endelig på Janni og Karstens genforening
-
Fest på Bryggen: Janni Ree fik frækt tilbud af Lebbe-Lone
-
Vildt syn i Rungsted Havn: Janni og Karsten sammen igen
-
Private billeder: Se Janni og Jeppes romantiske solferie
-
Janni efter retssagen: Overrasket over Karsten
-
Janni og Karsten i retten: Her falder afgørelsen
-
LIVE fra retten: Nu afgøres sagen mellem Janni og Karsten
-
Striden fortsætter: Nu mødes Janni og Karsten igen i retten
-
Janni Ree: "Jeg er ked af det"
Shu-bi-dua 2.0 bliver ved og ved: Stadig koldt på Alpetoppen
Gruppen kan snart opleves på TV 2 den 18. december og nytårsaften.
Lige så sikkert som amen i kirken er det, at Shu-bi-dua 2.0 altid slutter deres koncerter med klassikeren ”Står på en alpetop” fra det første Shu-Bi-Dua album i 1974. Det kan nu både ses og høres på den cd og dvd, som netop er udgivet med bandets koncert på Plænen i Tivoli.
LÆS OGSÅ: Efter travl tid: Alfred Midés forlovede afslører deres romantiske plan
Artiklen fortsætter under videoen:
– Det er den kæmpestore fællessang. Når folk er gået i blodrus, så forsvinder deres ordforråd en lille smule, og så er det godt med Alpetoppen, siger Michael ”Dingernen” Hardinger, 77, guitarist og medstifter af det originale Shu-bi-dua.
– Den handler jo menneskers stræben efter at nå toppen, og når de kommer derop, så finder de ud af, at det overhovedet ikke er det, det drejer sig om. Jeg ville gerne have lavet et vers til, for der er jo kun et vers, men publikum synger gerne med og synger den gerne fire gange.
Frontmand og arvtager efter Michael Bundesen, Jørgen Thorup, glæder sig til hver gang, de spiller ”Står på en alpetop”. De har lige afsluttet en stor liveturné, og til foråret tager de på landsdækkende tour med Danmarks Underholdningsorkester.
– Der er ikke noget, der tyder på, at vi skal stoppe lige med det samme. Vi er evigt unge, og vi holder os i form hver især på vores egen måde, for det, at spille så mange koncerter, som vi gør, kræver også noget fysik, slår Jørgen Thorup, 65, fast.
Skiferie og Lumumba
Shu-bi-dua har selvfølgelig været på fælles skitur i Sydtyrol i Alperne i deres tidlige karriere.
– Der drak vi meget chokolademælk med cognac i. Det var min eneste skitur, husker ”Dingeren”, som ikke blev bidt af at stå på ski.
Rasmus Schwenger er den nyeste dreng i 2.0-klassen. Han kom med på keyboards sidste år, men han har spillet med i - og omkring Shu-bi-dua siden 1990'erne.
– Jeg har været på skiferie en gang med Shu-bi-dua, og jeg gør det heller ikke igen, siger Rasmus, 56.
– Jeg sad i Claus’ bil på færgen med aircondition tændt, fordi der var så pissevarmt på bildækket. Da han så skulle køre af færgen, så var der ikke mere strøm på batteriet. Så gik hele apparatet i gang med afhentning af Falck, og færgen blev forsinket, afslører Jørgen.
Kim Daugaard, bandets bassist og et af de oprindelige medlemmer, får stadig en ski på.
– Jeg gør det stadig, men ikke så meget mere. Jeg vil selvfølgelig helst til Alperne, men de senere år har det været i Norge, for det er lidt mere familievenligt, når vi er en flok på 20 med børn, børnebørn og bekendte, siger Kim, 74.
– Jeg har hørt en lille fugl synge om, at du max står på ski indtil frokost, og så er det ind til en ”morfar” og hygge, siger Jørgen og kigger grinende på Kim.
Koncerten fra Tivoli sendes også på TV 2 18. december og nytårsaften.
Artiklen er første gang bragt i denne uges HER&NU-blad. Du kan tegne et abonnement ved at klikke HER.