-
Janni Ree bryder tavsheden: "Det er fuldstændig absurd"
-
Janni Ree og Jeppe Stokholm fejrer og nyder kærligheden – men én ting mangler
-
Midt i bogsuccesen: Janni Ree udsat for tyveri
-
Sådan holder Janni og Jeppe sig i form: "Dem, der boller sammen, holder sammen"
-
Peter Asschenfeldt fylder 70 år: Pension og flytning i sigte
-
Janni Ree afslører stor nyhed
-
Janni Ree taler ud: Han var alkoholiker
-
Janni Ree skriver ny bog om mænd: Adskiller sig fra tidligere bøger
-
Janni Ree i ny stor satsning
-
SE VIDEOEN: Janni Ree skræmt fra vid og sans
-
Janni ramt af alvorlig sygdom: Hoster blod op
-
Nu sker det endelig: Janni og Karsten sammen igen
Silje Nybye afslører stor nyhed: "Jeg er så glad"
Silje Nybye kunne ikke skjule glæden på den røde løber. Få timer forinden havde hun nemlig fået beskeden om, at hun var blevet optaget på journalistuddannelsen.
Der var ekstra grund til at smile for Silje Nybye, da hun tirsdag aften gik på den røde løber til premieren på "Spider-Man: Brand New Day".
Artiklen fortsætter under videoen:
Få timer forinden havde den tidligere "Forræder – Ukendt grund"-deltager nemlig fået en besked, hun havde ventet længe på. Hun er blevet optaget på sin drømmeuddannelse.
– Jeg er kommet ind på journalistuddannelsen på SDU, og jeg er så glad, fortæller Silje til HER&NU.
Det har været en drøm, hun har haft i flere år.
– Jeg har vidst de seneste tre år, at det var det, jeg ville. Sidste år kom jeg faktisk også ind, men der skete så meget i mit liv, som gjorde, at jeg ikke kunne starte, fortæller Silje.
Da beskeden om optagelsen kom i nat, blev følelserne da også for store.
– Jeg begyndte bare at stortude, da jeg fandt ud af det, fortæller hun.
Til september begynder et nyt kapitel for Silje, som skal pendle fra Roskilde til Odense for at følge uddannelsen på SDU.
– Jeg har ikke studeret i 100 år, føler jeg, så det bliver mærkeligt pludselig at skulle i gang med noget og have fokus på noget andet, fortæller hun.
Selvom studielivet nu venter, betyder det ikke, at Silje lægger tv-drømmene på hylden. Hun håber fortsat på at kunne lave mere tv i fremtiden, og drømmen også stadig om at få lov til at lave noget skuespil.