-
Midt i bogsuccesen: Janni Ree udsat for tyveri
-
Sådan holder Janni og Jeppe sig i form: "Dem, der boller sammen, holder sammen"
-
Peter Asschenfeldt fylder 70 år: Pension og flytning i sigte
-
Janni Ree afslører stor nyhed
-
Janni Ree taler ud: Han var alkoholiker
-
Janni Ree skriver ny bog om mænd: Adskiller sig fra tidligere bøger
-
Janni Ree i ny stor satsning
-
SE VIDEOEN: Janni Ree skræmt fra vid og sans
-
Janni ramt af alvorlig sygdom: Hoster blod op
-
Nu sker det endelig: Janni og Karsten sammen igen
-
Mere på vej: Linse vender tilbage til krimiuniverset
-
Tilbage på tv: Linse Kessler havde ét krav til produktionen
Blachman sletter vredt opslag: Nu forklarer han årsagen
Efter at have langet hårdt ud på Facebook, har Blachman nu valgt at slette opslaget.
Til et arrangement udspillede der sig en usædvanlig episode mellem rigmandsønnen Christopher Kjær og jazzmusikeren Thomas Blachman.
Artiklen fortsætter under videoen:
Kjær spurgte angiveligt Blachman, om han – som led i et væddemål – måtte slikke på hans isse. Forespørgslen faldt langt fra i god jord. Ifølge Blachman godtog Kjær nemlig ikke et nej.
Det fik Blachman til tasterne på Facebook, hvor han ikke lagde fingrene imellem. Her kaldte han blandt andet Christopher Kjær for en "uforskammet møgunge", en "idiot" og "hjernedød".
Siden er opslaget dog blevet slettet af en helt særlig grund.
– Jeg sletter nu mit opslag af egen fri vilje, nok er sagt i sagen om, hvorvidt "super rich kids" fatter et nej, skriver Blachman på Facebook og fortsætter:
– Den unge mand har sagt undskyld, og jeg fik sagt; lad gå for denne gang.
LÆS OGSÅ: Tina Maria har igen fundet kærligheden
Kom med undskyldning
I det nu slettede opslag havde Christopher Kjær også beklaget sin opførsel.
– Kære Thomas Blachman. Jeg undskylder rigtig mange gange. Jeg er rigtig ked af, at jeg har overtrådt en grænse, det var på ingen måde meningen. Jeg håber, du kan tage mod min undskyldning! Jeg har lært af det, lød det fra Kjær.
LÆS OGSÅ: Efter alt for tidlig død: Virginia Giuffres familie bryder tavsheden
Blachman understreger afslutningsvist i opslaget, at episoden rummer en vigtig lektie, nemlig at man skal respektere et nej. Han tilføjer ligeledes, at han har godtaget undskyldningen fra Christopher Kjær.