Tobias Hamann
Tobias Hamann

Tobias Hamann opereret: Fuldstændig immobil

Tobias Hamann er blevet opereret, men det er igen ting i forhold til operationen i 1990.

logo herognu HER&NU HN

Tobias Hamann er i starten af ugen blevet opereret, og med en lang skadeshistorik, er den seneste operation ingenting. 

 Artiklen fortsætter under videoen. 

Det fortæller den tidligere vinder af "Den store bagedyst" i et opslag på Instagram. 

- En meniskoperation er ingenting sammenlignet med dengang, jeg brækkede mit lårben og måtte "hænges op" for at undgå forskel i benlængde, skriver Tobias. 

I en billedserie kan man se, hvordan Tobias som lille blev hængt op i sengen.

- Heldigvis fik mine forældre lov til at tage sygehussengen med hjem, så jeg slap for at skulle være indlagt. Nu ligger jeg her så igen, fuldstændig immobil – 35 år senere. Med min lille søn som verdens bedste smertestillende. Tiden går, skriver Tobias. 

LÆS OGSÅ: "Løgnen"-skuespiller er gravid: Afslører kønnet

Tobias håber ikke, at sønnen Franz får lige så mange skader, som han har haft. 

- Jeg brækkede i øvrigt også begge arme på én gang, da jeg begyndte i skole, men den får I en anden gang, slutter Tobias opslaget. 

I kommentarfeltet kan man læse, at Tobias også har oplevet at brække skinnebenet, få kraniebrud og flække øjenbrynet.

HER&NU har forsøgt at spørge Tobias, hvorfor han skulle igennem en meniskoperation, men han er ikke vendt tilbage på vores besked.  

LÆS OGSÅ:"Bachelorette"-Mais store frygt: Bange for at gå i stå

Se billederne af seneste operation samt fra det brækkede lårben i 1990 herunder.