Rasmus Staghøj til 'De største øjeblikke' 2025.
Rasmus Staghøj til "De største øjeblikke" 2025.

Tog en uventet drejning: Rasmus Staghøj i kørestol

Ferien til solskinsøen Mauritius tog en uventet drejning for Rasmus Staghøj. 

logo herognu HER&NU HN

Han fik en tredjeplads i ”Vild med dans” i 2024, men en tur i morgenmadsbuffeten var mere, end Rasmus Staghøjs bentøj kunne klare. 

Således endte familieferien på solskinsøen Mauritius for nylig helt galt, og tv-værten måtte en tur i kørestol for at klare flyveturen hjem til Danmark. 

– Jeg har hilst på skildpadder, delfiner og hvaler, og jeg havde en blue marlin på krogen, men det blev morgenmadsbuffeten, der tog mig og min ankel ud, skrev TV 2-værten i en story på Instagram. 

Artiklen fortsætter under videoen:

I en besked til Ekstra Bladet uddybede 40-årige Staghøj efterfølgende, at han ganske simpelt vrikkede om på foden foran hotellets andre morgenmadsgæster, men virkede ellers ved godt mod. 

– Det lader til, at jeg er sluppet med en hævet, blå og gul fod, som skal have hvile. Min hustru har formentlig lidt mest, da hun skulle holde styr på to små børn, kufferter og en mand i kørestol i to lufthavne, skrev han til mediet. 

Rasmus Staghøj fortalte desuden til Ekstra Bladet, at hans bror, som er ortopædkirurg, vurderer, at han har revet et ledbånd over, men er sluppet for brud.

Artiklen er første gang bragt i denne uges HER&NU-blad. Du kan tegne et abonnement ved at klikke HER.

På forsiden ses Mette-Marit, Kandis Johnny, Keld og Hilda Heick, Anne Marie Helger og prins Joakim og prinsesse Marie med børnene
HER&NU-forside uge 7